Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.08.2017, 00:00

Armén, ktorý rástol aj napriek kríze

Artur Gevorkyan vybudoval z nuly na zelenej lúke fabriku, ktorá sa venuje výrobe dielov technológiou práškovej metalurgie.

Armén, ktorý rástol aj napriek kríze
Zdroj: OLO

Cesta slovenskej fabriky arménskeho podnikateľa mala niekoľko ostrých zatáčok napriek tomu, že jej dráha od úplnej nuly až k vyše 27-miliónovým vlaňajším ročným tržbám vyzerá na papieri priamočiaro. Na štartovaciu čiaru podnikania sa budúci metalurg Artur Gevorkyan, rodák z hlavného mesta Arménska Jerevanu, postavil v prelomovom roku 1989. Kľúčové geopolitické zmeny ho zastihli ako vojaka v sovietskej armáde, z ktorej sa ako čerstvý letecký dôstojník rozhodol vystúpiť. Korene spoločnosti Gevorkyan, ktorá vo Vlkanovej neďaleko Banskej Bystrice dáva prácu 150 ľuďom, preto siahajú do dvojmiliónového mesta na východe Ukrajiny. V Charkove iba 30 kilometrov od ruských hraníc totiž mladý letecký inžinier rozbehol malý podnik s práškovou metalurgiou. V súčasnosti prudko sa rozvíjajúcemu priemyselnému odvetviu sa síce v minulosti intenzívne venoval jeho otec, na rozbehnutie vlastného podnikania však Arménovi postačila kniha, odhodlanie a chuť do podnikania. Prvé výrobky spoločnosti – magnety, putovali do holiacich strojčekov. Po čase takmer všetko, čo sa točilo a obsahovalo motorček, malo vo vnútri Gevorkyanove magnety – hračky, štartéry do automobilov či kuchynské spotrebiče. Napokon firma v roku 1996 i pre nie celkom štandardné podnikateľské prostredie na východe Európy zdvihla kotvy a zamierila do Banskej Bystrice na Slovensko. „Uvedomil som si, že na Ukrajine už nie je priestor pre rast, a preto som začal rozmýšľať, ako podnikanie ďalej rozvíjať. Časom som sa tam premenil na obchodného cestujúceho a vymáhača pohľadávok. Získať od odberateľov peniaze bolo umenie. Ďalším dôvodom bol rastúci záujem o naše výrobky z Európy,“ hovorí pre HN Artur Gevorkyan, šéf a majiteľ spoločnosti Gevorkyan.


Kríza naštartovala úspech
Biznis na Ukrajine ho naučil, ako najlepšie zvládať krízové situácie. Keď vo svete v roku 2008 naplno vypukla globálna finančná situácia, slovenská firma s arménskymi koreňmi bola pripravená. Na Ukrajine totiž Artur Gevorkyan zažil až štyrikrát devalváciu meny. Finančná kríza preto firmu natoľko rozhýbala, až sa stala jednou z najrýchlejšie rastúcich spoločností na Slovensku. Kým v roku 2010 utŕžila 4,7 milióna eur, vlani sa už jej tržby nafúkli o ďalších vyše 22 miliónov eur. „My sme utekali preto tak rýchlo, aby sme prežili. Pol roka pred krízou sme prijali opatrenia, a potom sme už vďaka húževnatosti iba rástli,“ komentuje Gevorkyan ekonomický rast firmy. Recept bol vraj jednoduchý – vďaka univerzálnosti zamestnancov, produktívnejšej technológii, než akou disponuje konkurencia či zásluhou vlastného výskumného a vývojového oddelenia, v ktorom pracuje 15 ľudí. Vo fabrike pritom platí zásada, že konštruktér si musí na stroji, ktorý navrhol, výrobu najprv sám vyskúšať. Pracovníci z učtárne zase vedia zastúpiť operátorov vo výrobe, ktorí zase zvládnu prácu na viacerých strojoch. Závod sa najnovšie s pomocou eurofondov púšťa do 3D tlače kovov. „Prášková metalurgia síce šetrí čas a peniaze, ale zároveň aj v tomto odvetví stúpa tlak na efektivitu priemyselnej výroby. Nechceme však, aby nás rast predbehol – mať dvojnásobne tržby za cenu dvojnásobného počtu zamestnancov,“ vysvetľuje šéf firmy.


Nepoznajú – nedá sa
Spoločnosť aktuálne práškovou metalurgiou vyrába približne 1 000 rôznych komponentov pre automobilový, kozmetický či odevný priemysel. Súčiastky z Vlkanovej používajú svetoznáme značky ručného náradia, zámkov, klimatizácií, zdravotníckych pomôcok i bezpečnostných systémov. Referencie o firme, ktorá dokáže niektoré diely použitou technológiou vyhotoviť až šesťnásobne lacnejšie ako ich klasickí dodávatelia, sa preto rýchlo rozšírila po Európe i mimo nej. Na starom kontinente je podľa Artura Gevorkyana ľahšie vymenovať krajiny, kam nevyváža – napríklad Rusko. Mimo Európy svoje výrobky firma dodáva do USA, Brazílie či Číny. Imidž si totiž fabrika založila na tom, že dokáže vyrobiť veci, ktoré iní odmietajú, pretože sa vraj nedajú. „Keď zákazníkovi vyriešime to, s čím mu nikto nevie pomôcť, tak nám dá i projekty, ktoré mu vedia spraviť iní výrobcovia. Takto prichádza konštantný rast. Ostatní mali v živote možnosť odmietnuť. Ja som ju nemal, pretože som vždy zákazky potreboval.“ Spoločnosť Gevorkyan je možno jediným slovenským podnikom, ktorý odmietol štátnu pomoc vo výške 1,51 milióna eur vo forme úľavy na dani z príjmu. Pomocná ruka štátu súvisela s investíciou do rozšírenia vlkanovského závodu Gevorkyan za takmer 7,6 milióna eur. „Mali sme už zmluvu na štátnu pomoc, ale nakoniec sme ju nevzali. Prečo budem platiť menšie dane štátu, v ktorom žijem a podnikám? To nemá logiku,“ uzatvára Armén Artur Gevorkyan.


Prášková metalurgia je o tvorení, kreativite a nápadoch

Nie sme žiadnou montovňou, ktorá sa zdvihne a o pár rokov pôjde inam, hovorí Gevorkyan.

Prečo ste sa rozhodli podnikať na Slovensku?
Úprimne povedané, nebol záujem prísť na Slovensko, ale odísť z Ukrajiny. Keď som hľadal vhodnú lokalitu a precestoval som Poľsko, Česko, Maďarsko i všetky okolité štáty, tak vždy som prechádzal cez Slovensko. Mne sa zapáčilo tým, že vyzeralo ako pokojný, pekný, čistý štát. Sú tu hory, ktoré mne ako Arménovi chýbali na Ukrajine. Z Ukrajiny som odišiel po ukončení svojho pôsobenia v armáde, pretože som zistil, že nie všetko je tak, ako

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.