Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.08.2017, 19:14

Pravda o slovenských platoch. Viac si z výplaty môžu dovoliť aj Turci či Čiľania

OECD každoročne vydáva ročenku, v ktorej porovnáva platy obyvateľov členských krajín.

Pravda o slovenských platoch. Viac si z výplaty môžu dovoliť aj Turci či Čiľania
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Slovenská ekonomika je v dobrej kondícii, politici sa chvália najnižšou mierou nezamestnanosti v histórii, nedostatok pracovníkov vytvára tlak na rast miezd. V porovnaní s vyspelou západnou Európou ale ostávajú bezdetní Slováci aj naďalej chudobnými príbuznými.

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) každoročne vydáva ročenku, kde porovnáva hrubý príjem občanov členských zemí, ale aj hodnoty, ktoré pracujúcim reálne prídu na účet.

Prepočítané podľa parity

Navyše sú tieto hodnoty prepočítané podľa parity kúpnej sily. To znamená, že sú zohľadnené rôzne cenové relácie výrobkov a služieb v jednotlivých štátoch (drahšie služby v Nemecku, lacnejšie v Mexiku, a tak ďalej).

Bezdetný Slovák si v roku 2016, aspoň podľa OECD, ročne v čistom zarobil 17 542 dolárov, čo je v prepočte 14 850 eur. Mesačne si tak prilepšil o 1 238 eur.

Bohatší Turci

Táto suma je nielen ďaleko od priemeru krajín OECD (31 607 dolárov), ale aj väčšiny členských krajín. Vyššie sumy na výplatných páskach videli Česi, Poliaci, Estónci, Gréci, ale aj Turci či Čiľania. O Nemcoch, Francúzoch či Američanoch nehovoriac.

Menej ako bezdetní Slováci zarobili len obyvatelia Maďarska, Lotyšska a Mexika.

V tabuľke si pozrite, koľko eur v čistom zarobili obyvatelia krajín OECD v roku 2016:

 

Najbohatší Švajčiari

Z tabuľky vyplýva, že bezdetný Švéd si môže zo svojej výplaty dovoliť dvojnásobok toho, čo Slovák. Ešte viac si môžu dovoliť Dáni, Rakúšania, či Nóri.

Najviac si zo svojej výplaty môže dovoliť bezdetný Švajčiar - viac ako trojnásobok toho, čo obyvateľ Slovenska.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.