Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.08.2017, 00:00

Štát si berie z nášho platu čoraz viac

Z každého zarobeného eura vezme vláda zamestnancom viac ako 40 centov. Podľa OECD je to príliš veľa.

Štát si berie z nášho platu čoraz viac
Zdroj: Pavol Funtál

Priemerný slovenský zamestnanec zarobí v hrubom 1 046 eur mesačne. Z nich napokon uvidí na výplatnej páske necelých osem stoviek. Celkové náklady na jeho prácu sú však až 1 414 eur. Spolu so svojím zamestnávateľom reálne zaplatí viac ako 600 eur na daniach a odvodoch štátu.

Podľa OECD sa tak zaraďujeme medzi krajiny s vysokým daňovo-odvodovým zaťažením. Vlády členských krajín tejto organizácie si totiž v priemere vezmú 36 percent z celkových nákladov práce, u nás je to za minulý rok až 41,5 percenta.

„Vysoké daňovo-odvodové zaťaženie je bariérou v zapájaní ľudí do pracovného života a jednou z príčin vysokej dlhodobej nezamestnanosti,“ hovorí riaditeľ inštitútu INEKO Peter Goliaš. Navrhuje preto presunúť záťaž z práce na majetok, konkrétne formou odvodových úľav pre ľudí s nízkym príjmom a zvýšení

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.