04.08.2017, 00:00

Unikátny bar v Bratislave vedú bratia z východu

Black King Bar súrodencov Mikuškovcov ponúka okrem počítačových hier aj filmové večery, kvízy a stolové hry.

Bratia Ľuboš (vľavo) a Rado Mikuškovci prevádzkujú e-športový bar už tretí rok. Pre zvyšujúci sa záujem sa presťahovali do väčších priestorov.
Zdroj: Peter Mayer

Sú nielen rodina, ale aj partneri v podnikaní. Hoci majú podobnú DNA, pri podnikaní stavili na svoju odlišnosť. Jeden sa zameriava na vedenie baru a marketing, ďalší stráži firemné financie. HN predstavujú súrodencov, ktorí na rodinných vzťahoch postavili úspešnú firmu.

Po troch rokoch existencie sa presunuli do priestorov, ktoré sú trojnásobne väčšie ako tie, kde začínali. Štartujú s prevádzkou kuchyne a v podzemí baru otvárajú v spolupráci s predajcom hier a herných komponentov nový showroom. Tam si môžu zákazníci vyskúšať a zakúpiť potrebné príslušenstvo. Black King Bar v centre hlavného mesta na Kamennom námestí láka najmä gamerov. Hlavnou myšlienkou vzniku tohto baru bolo pre bratov Ľuboša a Rada Mikuškovcov priniesť e-šport medzi ľudí a združovať komunitu. „Chceli sme tiež ľuďom ukázať, že ak sa niekto hrá, nemusí to byť vždy len podivín, ktorý poriadne nevidel denné svetlo,“ vraví Rado. Elektronický šport je vlastne profesionálne hranie počítačových hier. A aj keď podľa bratov herný priemysel u nás ľudia ešte nevnímajú, v tomto biznise sa točí viac peňazí ako vo filmovom a v hudobnom dohromady.

Bez skúseností
Vlastniť bar bolo ich snom vždy, no prvý vážnejší impulz prišiel pred troma rokmi. Vtedy každý sám doma sledoval finále jedného z najväčších herných turnajov na sfvete a popritom si spolu písali. „Padla otázka, či na Slovensku existuje miesto, ktoré združuje takýchto bláznov, ako sme my dvaja, a aké super by bolo pozerať zápas niekde vonku pri pive,“ vysvetľuje Ľuboš začiatky. Takto vlastne celý nápad vznikol. Následne zisťovali, ako podobné zariadenia fungujú v zahraničí, a presvedčili sa, že sú veľmi populárne. Na prvý pohľad bar vyzerá podobne ako tie klasické. Ak však vojdete hlbšie, zaujmú vás obrazovky, kde beží online streamovanie hier, a v kúte sa nachádzajú počítače, x-boxy, ale aj knižnica a veľa stolových hier. V čase, keď začínali, však úspech, ktorý sa dostavil, nepredpokladali.

Ľuboš pôsobil v tom čase ako právnik a Rado ako projektový manažér v banke, s vedením baru nemali žiadne skúsenosti. „Nikto z nás nerobil predtým ani prevádzkara či barmana, nikto z nás dovtedy neriešil dodávateľov či prácu s pokladničným systémom,“ vraví Ľuboš. Rado ho dopĺňa, že obrovskou zmenou bolo, že odrazu mal pod sebou ľudí a mal im šéfovať, na čo si musel zvykať.

Začalo sa to dvoma počítačmi
Aj napriek neskúsenosti začali úspešne viesť jediný e-športový bar na Slovensku. Začali preto v malom, pár stolov, dva počítače a plátno. „Učili sme sa za chodu a stávali sa aj situácie, s ktorými sme nepočítali,“ rozpráva Rado, pričom prvý problém nastal hneď v úvode. Pri všetkých veciach, ktorými sa zaoberali a riešili pred prvým otvorením, zabudli na vešiaky. „Ani nám to vtedy nenapadlo, až keď prišli zákazníci a opýtali sa, kde sú,“ smeje sa Ľuboš a dodáva, že do toho šli „po hlave“. Úlohy však už majú rozdelené a vyplývajú aj z ich pováh a schopností. Rado vedie bar a na starosti má marketing, zatiaľ čo Ľuboš rieši zmluvy, dodávateľov a financovanie. „Vyplýva to aj z našich predchádzajúcich zamestnaní, keďže brat je právnikom a k týmto veciam má bližšie,“ vysvetľuje Rado. Ľuboš má popri bare ešte prácu, a tak často administratívu rieši po večeroch, zatiaľ čo Rado sa baru venuje naplno. „Je to o inom ako mať bežnú prácu a nie je to pre každého, keďže tu je potrebné zvládať nárazové situácie,“ vraví. Ale pochvaľuje si. Na všetkom sa bratia dohadujú spoločne a pri každej zmene majú právo veta. Ak teda jeden povie na niečo nie, neprejde to. Väčšie problémy však v tomto smere nezažili a pohádali sa iba pre maličkosti. Napríklad, akú komiksovú postavu budú mať na tapete.

Otvorený nielen pre hráčov
Na svoje si v Black King Bare prídu aj milovníci populárneho seriálu Hra o tróny, ktorý vysielajú každý pondelok. Ale aj fanúšikovia kvízov, knižiek alebo stolných hier, z ktorých si v bare viete vybrať. Chalani tiež organizujú filmové večery, pričom výber je na zákazníkoch, a tematické akcie. Tie sa konajú cez víkendy a minulý rok zožala najväčší úspech Star Wars night

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.