Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2017, 16:20

Macron chystá privatizáciu štátnych firiem, potrebuje miliardy na inovácie

Macron chystá privatizáciu štátnych firiem, potrebuje miliardy na inovácie
Zdroj: Reuters

Francúzsky štát plánuje odpredať svoj podiel v niektorých firmách ako je národná lotériová spoločnosť, hlavný parížsky prevádzkovateľ letísk a ďalšie štátne podniky, ktoré nie sú považované za strategické.

Peniaze potrebuje do nového fondu inovácií, ktorého zriadenie pred voľbami sľuboval prezident Emmanuel Macron. Vlna privatizácií, ktorá by mala štátu podľa oznámenia ministerstva financií z minulého mesiaca vyniesť desať miliárd eur, sa podľa bankových zdrojov chystá na jeseň.

Prvá privatizácia by mohla začať už medzi koncom tohto mesiaca a začiatkom októbra, povedali agentúre Reuters zdroje z bánk. Privatizácia sa nebude týkať obranného, ​​leteckého a jadrového priemyslu. To z nej vylučuje spoločnosti ako je Thales, Safran, Airbus alebo EDF.

Horúcim kandidátom na čiastočnú privatizáciu je naopak národná lotériová spoločnosť La Française des jeux (FDJ). Štát vo firme, ktorá je druhou najväčšou lotériovou spoločnosťou v Európe po talianskom podniku Lottomatica a vlani mala obrat 14,3 miliardy eur, vlastní 72 percent.

Podľa niektorých zdrojov by francúzska vláda mohla tiež pomerne rýchlo znížiť svoj podiel 23,05 percenta v telekomunikačnej firme Orange. Hovorí sa aj o odpredaji štátneho podielu vo firme ADP, ktorá prevádzkuje parížske letiská Charlesa de Gaulla a Orly.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.