Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.09.2021, 15:28

Krajniak chce kompenzovať rast cien energií. Navrhuje rozloženie splátok na ich úhradu

Podľa ministra sociálnych vecí Milana Krajniaka by ľudia mali mať možnosť splácať ceny energií počas dlhšieho obdobia.

Krajniak chce kompenzovať rast cien energií. Navrhuje rozloženie splátok na ich úhradu
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Minimálnou kompenzáciou pre ľudí v súvislosti s hrozbou rastu cien energií by malo byť rozloženie splátok na dlhšie obdobie. Ide teda o podobné riešenie ako pri bankových úveroch.

Povedal to pred rokovaním vlády minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. S takýmto návrhom ide na rokovanie, ktoré na túto tému zvolal premiér Eduard Heger.

"To minimálne, s čím prichádzame na rokovanie, ktoré zvolal pán predseda vlády na základe našej požiadavky na koaličnej rade, je, aby podobne ako pri bankových úveroch v prípade, ak sa ľudia dostanú do problémov túto zimu a nebudú môcť hradiť tieto svoje záväzky, aby si ich mohli rozložiť na dlhšiu dobu," povedal Krajniak s tým, že nejaké návrhy riešenia avizovalo už aj Ministerstvo hospodárstva. Krajniak by teda chcel počkať na rokovanie a uvidí sa, čo z neho vyjde.

Riešením by sa podľa Krajniakových slov malo dosiahnuť to, aby nikomu nehrozilo, že mu pre neschopnosť platiť vypnú elektrinu alebo plyn. "Ale bude si to môcť rozložiť na dlhšie obdobie," dodal minister.

Fakt, že k stretnutiu pod záštitou premiéra o cenách energií má dôjsť, potvrdil po rokovaní vlády aj vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík. Spresnil, že stretnutie má byť v piatok prvého októbra.

Sulík plánuje ešte jedno dôležité stretnutie vo štvrtok 30. septembra. "Konáme v tejto veci, ja mám aj zajtra jedno dôležité stretnutie s našimi plynármi a možno budem aj informovať," poznamenal minister.

Na otázky o konkrétnych návrhoch, ako bude vyzerať kompenzačný mechanizmus v súvislosti so zdražovaním energií, odpovedal, že na také vyjadrenia je ešte priskoro. "Určite o tom nebudem hovoriť pred piatkom," uzavrel Sulík.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.