Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.09.2021, 17:00

Teplári chcú nižšiu DPH na teplo z centrálnych kotolní. Pomôže to domácnostiam, tvrdia producenti

Zníženú DPH na teplo dodané prostredníctvom centrálneho vykurovania uplatňujú vo viacerých európskych krajinách.

Teplári chcú nižšiu DPH na teplo z centrálnych kotolní. Pomôže to domácnostiam, tvrdia producenti
Zdroj: Flickr

Zvýšená podpora systémov centrálneho vykurovania zo strany vlády je jedným z kľúčových riešení negatívneho dosahu globálneho zvyšovania cien energií a emisných povoleniek na koncových odberateľov.

V stredu to uviedol Slovenský zväz výrobcov tepla, podľa ktorého by mala vláda obyvateľom napojeným na centrálne vykurovanie znížiť daň z pridanej hodnoty na teplo pre domácnosti.

Zmiernenie rastu nákladov 

„Tento krok pomôže nárast nákladov výrazne zmierniť a zároveň by bol kompenzáciou pre týchto odberateľov za to, že sa v najväčšej miere podieľajú na splnení ekologických cieľov EÚ a Slovenska, a teda aj na ochrane životného prostredia,“ uviedol zväz výrobcov tepla.

Takýto postup voči odberateľom tepla zapojených do systému centrálneho vykurovania nie je podľa zväzu v Európe vôbec ojedinelým. Zníženú DPH na teplo dodané prostredníctvom týchto systémov uplatňujú napríklad v Českej republike, Maďarsku alebo vo Francúzsku.

Ekologický prínos je podľa zväzu výrobcov tepla zvýraznený tým, že systémy centrálneho vykurovania na výrobu tepla využívajú okrem fosílnych palív aj obnoviteľné zdroje energie.

„V niektorých slovenských mestách je už dnes podiel obnoviteľných zdrojov energie v systémoch centrálneho vykurovania takmer na úrovni 100 percent. Sú preto významným nástrojom na dosiahnutie uhlíkovej neutrality vo vykurovaní,“ dodali teplári.

Emisné limity

Predseda predstavenstva zväzu výrobcov tepla Stanislav Janiš zdôraznil, že systémy centrálneho vykurovania sú kľúčové pre udržanie čistého ovzdušia v mestách, pretože eliminujú počet komínov na bytových domoch.

Spĺňajú zároveň tie najprísnejšie zákonné normy a emisné limity a sú pod vecnou aj cenovou kontrolou štátu. „Navrhujeme preto vláde, aby znížením DPH na teplo z centrálnych vykurovacích systémov pomohla domácnostiam preklenúť zvýšené náklady na vykurovanie,“ povedal Janiš.

Zväz je zároveň pripravený na rokovania so štátom vo veci ochrany spotrebiteľov. Samotné domácnosti môžu podľa teplárov svoje účty za teplo znížiť racionalizačnými opatreniami, ako napríklad správnym vetraním, zateplením a vyregulovaním sústavy v bytovom dome alebo nastavením správnej teploty v domácnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.