11.08.2017, 00:00

Vyvlastňovanie pozemkov posudzuje Ústavný súd

Nové pravidlá schválila vláda pre komplikácie pod bratislavským obchvatom.

kataster, pozemky
Zdroj: Dreamstime

Štát môže od júna využívať pozemky, ktoré mu ešte nepatria. Ide konkrétne o pôdu, ktorú vyvlastňuje, a čaká na ukončenie celého procesu. „Je to totiž často veľmi zdĺhavé a môže to trvať aj dva, tri roky,“ hovorí dopravný analytik Ondrej Matej.


To spôsobuje problémy napríklad pri výstavbe bratislavského obchvatu, ktorému hrozilo nedodržanie termínov. Stavba bola totiž zablokovaná vlastníkmi, ktorí sa nevedeli na predaji pozemkov dohodnúť so štátom. Podľa rezortu dopravy nejde o bežných ľudí, ale o malý počet špekulantov, ktorí chcú pozemky predať za neprimeranú cenu, čo by znamenalo pre štát niekoľko desiatok miliónov eur výdavkov navyše.


Vláda sa to preto rozhodla vyriešiť novelou zákona o vyvlastňovaní, vďaka ktorej už diaľničiari nemusia čakať na ukončenie celého procesu.


Nové pravidlá kritizuje občianske združenie Via Iuris, ktoré podalo sťažnosť na Ústavný súd. Prekáža im spôsob, ktorým bola novela prijatá, celý proces trval totiž iba deväť dní. Združenie nesúhlasí ani s obsahom novely, nie je podľa neho v poriadku, aby mohol štát začať so stavbou na pozemku, ktorý nie je v jeho vlastníctve. „Ministerstvo hovorí, že sa to týka iba zásahov, ktoré sa dajú vrátiť do pôvodného stavu, lenže oni si to vysvetľujú tak, že aj asfalt je odstrániteľná vec.

Neviem si celkom predstaviť, akým spôsobom bude odstránená cesta s fungujúcou premávkou,“ hovorí právnik združenia Imrich Vozár.


Rezort dopravy už potvrdil začiatok celého procesu. „Ministerstvo využilo potrebné ustanovenia nového zákona a už sú vydané všetky stavebné povolenia. Vyvlastňovacie procesy ešte dobiehajú,“ odkázal komunikačný odbor.

Ako prebieha vyvlastňovanie?
Vlastníkovi pozemku zašle na

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.