11.08.2017, 00:00

Aerolinky vyjde brexit draho. Čakajú na dohodu s úradmi

Spoločnosti očakávajú dohody o doprave. Vystúpením Británie z Únie najviac utrpí nízkonákladový EasyJet.

EasyJet
Zdroj: Reuters

Úvahy o vystúpení z Únie, potom úspešné referendum a napokon prekvapenie z jeho výsledku. Tak vyzerala v minulom roku realita v Spojenom kráľovstve. Odchod Veľkej Británie z Európskej únie spôsobuje množstvo komplikácií vo všetkých odvetviach. Okrem bankovníctva, priemyslu či obchodu sa však výrazne dotkne aj cestovného ruchu, a teda i leteckej dopravy.

Brexit bude najpravdepodobnejšie viesť k odchodu krajiny z jednotného európskeho neba. „V praxi môže dôjsť k tomu, že spoločnosti môžu lietať z Únie do Británie a späť. No nebudú môcť operovať tak ako doteraz v rámci samotnej Británie bez množstva povolení a byrokracie,“ konštatuje letecký publicista časopisu Letectví a kosmonautika Petr Kolman. Rovnaké obmedzenia môžu pocítiť aj britské letecké spoločnosti v Únii. Napríklad EasyJet by musel zrušiť linky v rámci európskych destinácií ako napríklad Viedeň – Neapol či spojenie Praha – Paríž. Preto neustále prebiehajú rokovania leteckých spoločností i štátnych predstaviteľov o tom, aby im umožnili mať základne aj v iných krajinách a lietať neobmedzene, tak ako doteraz.

Riešením je presídľovanie firiem
Letecký trh bol pre prepravcov v rámci Európskej únie liberálny. Mohli mať sídlo kdekoľvek v rámci jednotného európskeho trhu a taktiež pre nich nebolo zložité zakladať nové linky medzi ktorýmikoľvek európskymi metropolami. V súčasnosti platí, že iba letecké spoločnosti, ktoré majú väčšinový podiel spoločnosti v členských krajinách, môžu prevádzkovať lety v rámci Únie.

Práve to je dôvod, prečo letecká spoločnosť British Airways dopadla celkom dobre. Po zlúčení s

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.