Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2017, 00:00

Vláda investorov ochotne dotuje. Oplatí sa jej to

Štát za posledných 15 rokov poskytol firmám 1,65 miliardy eur v podobe dotácií. Tie sa rýchlo vracajú na daniach.

Vláda investorov ochotne dotuje. Oplatí sa jej to
Zdroj: Peter Mayer

Investorov ťahá na náš trh množstvo faktorov. Ekonomická stabilita, dobrá bezpečnostná situácia a nemalou motiváciou pre nich zostáva aj pomocná ruka, ktorú štát dokáže podať. Zatiaľ čo v rokoch 2002 a 2003 udelila vláda len po jednom stimule, už o rok neskôr ich bolo 17. Počas posledných 15 rokov sa na Slovensku celkovo udelilo 176 investičných stimulov pre 148 podnikateľských subjektov, v celkovej hodnote 1,65 miliardy eur. „Tie mali vytvoriť viac ako 54 tisíc pracovných miest. Priemerný náklad na jedno prisľúbené pracovné miesto predstavoval ako 30 tisíc eur,“ konštatuje analytik spoločnosti INESS Martin Vlachynský.

Najviac berú aj odvádzajú
Najdotovanejším odvetvím je automobilový priemysel. Práve v okolí výrobcov vozidiel sa koncentruje najväčšie množstvo firiem, ktoré od štátu čerpali pomoc. Prvé dve priečky spoločností s najväčšími finančnými injekciami obsadila Kia a Peugeot-Citroën. Dokopy dostali, odkedy pôsobia na našom trhu, 399 miliónov eur a od roku 2002 si ukrojili štvrtinu z celkových dotácií, ktoré vláda udelila. Trnavská PCA a žilinská Kia spolu po príchode na náš trh vytvorili viac ako 5 000 pracovných miest.

Rekordmanom v kategórii najvyššia jednorazová investícia sa zrejme už čoskoro stane automobilka Jaguar Land Rover. Tá totiž dostala maximálnu výšku pomoci, ktorá môže byť na takýto projekt udelená, a to 125 miliónov eur. Práve túto dotáciu však vyš

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.