Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2017, 00:00

General Motors dal trhu airbagy aj vlajkový plug-in

Firmu zachránila finančná pomoc od štátu. Z pádu sa jej podarilo za krátke obdobie pozviechať.

General Motors dal trhu airbagy aj vlajkový plug-in
Zdroj: GENERAL MOTORS

Desiatky rokov na vrchole, pád, ale aj niekoľko svetových rekordov. Americká automobilka General Motors za svoju históriu stihla zažiť veľa.


Firma, ktorá v súčasnosti zamestnáva viac ako 225-tisíc ľudí po celom svete, vznikla v roku 1908 v meste Flint v americkom štáte Michigan. Zakladateľ spoločnosti William C. Durant sa považuje za otca systému viacerých značiek pod jednou strechou, keďže to bol práve on, kto pod značku General Motors zlúčil Oldsmobile, Cadillac, Elmore a ďalšie. No prvý popud, ktorý viedol k založeniu konglomerátu, bolo odkúpenie vtedy malého výrobcu áut Buick.


Prví takmer vo všetkom
Firma zaznamenala počas prvých rokov svojho pôsobenia raketový rast. Už počas druhej svetovej vojny uviedla na trh prvú automatickú prevodovku a o takmer štvrťstoročie neskôr už pokorila métu 100 miliónov kusov áut. Bola to práve spoločnosť Gene

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.