Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2017, 10:59

Česko-slovenskí zbrojári kúpili závod v Srbsku, chcú oživiť výrobu

Holding Czechoslovak Group, pod ktorý patrí slovenská firma MSM Group, rozširuje aktivity mimo svojho územia.

Česko-slovenskí zbrojári kúpili závod v Srbsku, chcú oživiť výrobu
Zdroj: Reuters

Česko-slovenskí zbrojári kúpili koncom júna štátnu spoločnosť IMK 14. oktobar, ktorá sídli v srbskom meste Kruševac. Do svojho vlastníctva by ju mali prevziať v októbri.

IMK 14. oktobar sa sústredila najmä na civilný program výroby stavebných a poľnohospodárskych strojov a tiež na klasické trieskové obrábanie. Súčasťou portfólia je aj obranný segment zameraný na výrobu veľkokalibrovej munície.

Takmer opustené priestory

Niekdajšia významná srbská spoločnosť, ktorá ešte v roku 2013 zamestnávala 1 500 pracovníkov, sa dostala do konkurzu pred dvoma rokmi. V súčasnosti jej počet zamestnancov klesol na 150 a 75 percent jej obratu tvorí výroba pre obranný priemysel.

Našou víziou je vrátiť do dnes takmer opustených priestorov pôvodnú výrobu, podporiť tvorbu nových pracovných miest a vytvoriť synergiu so súčasnými firmami ako skupiny MSM Group, tak holdingu Czechoslovak Group. Sme odhodlaní čo najskôr ukončiť živorenie spoločnosti IMK 14. oktobar a naštartovať jej rozvoj,“ uviedol prezident MSM Group Marián Goga.

Civilný program

Už teraz podľa neho skupina pracuje na posilnení obchodného úseku firmy a hľadaní nových obchodných príležitostí, ktoré do Kruševacu prinesú prácu.

Podmienkou na prevzatie IMK 14. oktobar a jej následnú záchranu je rozhodnutie výboru veriteľov firmy. Po jej oficiálnom prevzatí bude pokračovať súčasná výroba a zároveň dôjde k opätovnému spusteniu civilného výrobného programu, ktorého kapacity sa dnes takmer nevyužívajú.

Tradícia

Holding Czechoslovak Group a jeho slovenská vetva MSM Group nadväzujú na tradíciu československého priemyslu, podporujú a ďalej rozvíjajú aktivity tradičných českých a slovenských spoločností v oblasti obrannej a civilnej priemyselnej produkcie. Na Slovensku sa podieľa na oživení podniku ZTS Metalurg v Dubnici nad Váhom.

Portfólio holdingu zahŕňa výrobu a predaj vojenských a špeciálnych vozidiel, terénnych nákladných automobilov, zbraní a zbraňových systémov, munície, strojárenských produktov pre automobilový, železničný a letecký priemysel či brzdových systémov pre koľajové vozidlá, rovnako ako cestné, dopravné a logistické služby.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.