Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2017, 11:47

Eustream prepravil cez Slovensko najviac plynu od roku 2011, zisk i výnosy ale klesli

Eustream prepravil cez Slovensko najviac plynu od roku 2011, zisk i výnosy ale klesli
Zdroj: Reuters

Slovenská spoločnosť Eustream vlani prepravila najviac zemného plynu od roku 2011. Vyplýva to z výročnej správy podniku.

Eustream v minulom roku prepravil 60,6 miliardy metrov kubických plynu. V porovnaní s rokom 2015 predstavuje nárast o 8,6 percenta. Vôbec najnižší prepravený objem suroviny za posledné roky zaznamenala spoločnosť v roku 2014, a to 46,5 miliardy metrov kubických.

Eustream zabezpečuje najmä tranzit ruského plynu cez Slovensko ďalej do západnej Európy a tiež spätné dodávky komodity na Ukrajinu.

Vyššiu kapacitu prepravx plynu Eustream zaznamenal napríklad počas letnej odstávky plynovodu Nord Stream, ktorý privádza plyn po dne Baltského mora do Nemecka. Slovensko dlhodobo vystupuje proti plánom na rozšírenie prepravnej kapacity Nord Streamu. Bratislava sa obáva, že by to v budúcnosti mohlo vyústiť v nižší objem prepravy ruského plynu cez Slovensko a vo výpadok príjmov z tranzitu suroviny.

Napriek vyššiemu objemu prepraveného plynu výnosy Eustreamu vlani medziročne klesli o dve percentá na 760,59 milióna eur a čistý zisk sa znížil o viac ako sedem percent na 387,43 milióna eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.