18.08.2017, 00:00

Zbrojársky kráľ Jaroslav Strnad cieli na Balkán

Česko-slovenská zbrojárska skupina chystá prevzatie krachujúcej srbskej fabriky na výrobu stavebných strojov a munície.

Zbrojársky kráľ Jaroslav Strnad cieli na Balkán
Zdroj: Alexandr Satinský, MAFRA

Majiteľ rýchlo rastúcej priemyselnej skupiny Czechoslovak Group Jaroslav Strnad pokračuje v mamutej expanzii. Tá ho pravidelne katapultuje do pozície najväčšieho zbrojára a kľúčového hráča v strojárstve na Slovensku a v Česku. Len vlani do svojho impéria začlenil i vďaka kooperácii s ďalšími podnikateľmi až osem fabrík. Kým dosiaľ sa český zbrojársky magnát rozširoval výlučne v Česku a na Slovensku, najnovšie expanduje za hranice oboch krajín.

Do hľadáčika Strnadovho holdingu sa totiž dostáva problémová fabrika v Srbsku. „Srbi majú k Čechom a Slovákom pozitívny vzťah a sú národom s veľkou priemyselnou tradíciou. Srbsko je teda vhodným teritóriom na expanziu mimo československý priestor,“ hovorí pre HN hovorca skupiny Czechoslovak Group Andrej Čírtek.

Štátna továreň z mesta Krušovac, ktorá v čase najväčšej slávy dávala prácu ôsimim tisíckam pracovníkov, patrí medzi základné piliere srbského priemyslu. Vláda preto dlhodobo dotovala jej stratovú prevádzku a snažila sa o privatizáciu štátneho podielu. V roku 2015 však v spoločnosti naplno prepukli finančné problémy, firma spadla do konkurzu a aktuálne v nej pracuje posledných 150 ľudí.

Podstatnú časť jej súčasného výrobného portfólia tvorí produkcia náhradných dielov na tanky a veľkokalibrová munícia. Jej výrobe sa venuje slovenská vetva Strnadovho impéria MSM Martin v Dubnici nad Váhom a Snine. „Vstup do IMK 14. oktobar zodpovedá stratégii budovať silnú a previazanú skupinu výrobných spoločností. Tento tradičný podnik srbského strojárstva má veľký rozvojový potenciál a historicky bol j

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.