Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2017, 00:00

Letenky mu vyniesli 800 miliónov

Než sa 29 ročnému podnikateľovi rozbehol súčasný biznis, založil deväť iných firiem.

Letenky mu vyniesli 800 miliónov
Zdroj: Reuters

Všetko sa začalo, keď chcel Oliver Dlouhý pred pár rokmi letieť z Prahy do Portugalska. Vyhľadávače leteniek mu ponúkli cestu zhruba za 377 eur. S priateľkou mali hlboko do vrecka, tak sa rozhodli hľadať pozornejšie. Skombinovali lety nespolupracujúcich aeroliniek a do Portugalska napokon leteli za asi 75 eur. Kým našli najlepšiu kombináciu, celý proces im trval niekoľko dní. Oliver vtedy dostal nápad túto dieru na trhu zaplátať a dal sa do vývoja algoritmu, ktorý by spájal aerolinky automaticky. Odvtedy ubehlo šesť rokov a firma na vyhľadávanie leteniek – Kiwi.com, oslávila piate narodeniny. Americký Forbes ju zaradil medzi 10 najrýchlejšie rastúcich startupov na svete a jej tržby sa blížia k sume 800 miliónov eur.


Krušné začiatky
Na začiatku podnikania bol Oliver študentom na sáčkových polievkach. Kým prerazil s Kiwi.com, založil deväť iných firiem, s ktorými toľko šťastia nemal. Ako však hovorí teraz už úspešný 29-ročný podnikateľ, nešlo všetko ako po masle, no biznisu verí. „Stále sa objavujú situácie, kedy si poviete – kašlem na to. No vo vnútri viem, že by som to neurobil. Príliš ma to baví a neviem robiť nič iné,“ smeje sa mladý podnikateľ.


Prvá investícia do jeho nápadu bola vo výške 20-tisíc eur. „Z nich sme vytvorili algoritmus, teraz nechápem, ako sa nám to z tejto sumy poda

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.