22.08.2017, 13:48

Danko predstavil podrobnosti o 13. a 14. plate. Má byť oslobodený od daní a odvodov

Zástupcovia podnikateľov chcú vidieť pripravované zmeny na papieri. Kľúčové je pre nich, že budú dobrovoľné.

Danko predstavil podrobnosti o 13. a 14. plate. Má byť oslobodený od daní a odvodov
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Návrh na zavedenie 13. a 14. platu v rámci systematizácie odmien podnikatelia vítajú. Informovala o tom dnes koaličná strana SNS po stretnutiach so Slovenským živnostenským zväzom, Republikovou úniou zamestnávateľov (RÚZ) a Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení SR.

Zástupcovia zamestnávateľov by však ešte radi videli možnú analýzu vplyvov tohto opatrenia, ako aj samotné paragrafové znenie.

Ako si zmeny predstavuje Danko

Zavedenie 13. a 14. platu má byť oslobodené od daní a odvodov a ich poskytovanie zamestnancom má byť dobrovoľné.

"Keďže sa krajine darí, je namieste uvažovať o tom, že 13. a 14. platy budú oslobodené od daní a odvodov," skonštatoval v stanovisku pre médiá predseda SNS Andrej Danko.

Podľa neho toto opatrenie predstavuje funkčný nástroj na udržanie si zamestnanca. "Navyše tak zamestnanec dostane vyšší čistý príjem, keďže odmena bude oslobodená od odvodov," doplnil Danko.

Podľa SNS ide o prvé opatrenie tohto druhu a určený bude aj strop, aby sa zabránilo špekulatívnym vyplácaniam odmien bez určenej výšky. Stropom má byť jednomesačná hrubá mzda zamestnanca.

Koalícia bude rokovať

O zmenách v platoch hovorí už aj premiér Robert Fico. "Je tu koncept 13. platov. Sme pripravení prísť za stôl a rokovať. Čakám, že sa stretneme tri vládne strany a povieme si, kto by čo chcel predstaviť," vyhlásil Fico.

​Minister financií Peter Kažimír upresnil, že návrhy na 13. a 14. plat sa spracovávajú v analytickej podobe na ministerstve, líderkou kolektívu je štátna tajomníčka a nominantka SNS Dana Meager.

SNS víta, že podnikatelia zareagovali na navrhované zmeny pozitívne. RÚZ chce však ešte vidieť paragrafové znenie návrhu. "Nechceme byť súčasťou politického boja v oblasti sociálnej politiky. Radi by sme však videli aj samotné paragrafové znenie návrhu, ako aj analýzu možných vplyvov," uviedol pre TASR výkonný tajomník RÚZ Martin Hošták.

Zároveň doplnil, že ak budú parametre návrhu nastavené tak, že 13. a 14. plat nebude podliehať odvodovej a daňovej povinnosti a bude na báze dobrovoľnosti, tak potom toto opatrenie nemusí predstavovať pre zamestnávateľov problém.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.