24.08.2017, 00:00

Mali miliónové kontrakty v exotike, teraz končí slovenská firma v bankrote

Spoločnosť BTG Holding doplatila na zmarené miliónové kontrakty, ktoré nedokázala nahradiť novými.

elektráreň
Zdroj: Reuters

Ešte pred pár rokmi tržby slovenskej firmy BTG Holding, ktorá po svete budovala teplárne a elektrárne, siahali k 80 miliónom ročne. Jej prácu okrem Európy poznajú aj v Afrike, Južnej Amerike a Ázii. Slováci však za posledné štyri roky stratili viacero kľúčových kontraktov. A namiesto vysokých ziskov a ďalšieho dobývania sveta tak firma skončila v konkurze.

Problematická Ázia aj v Amerike
Osudným sa jej stali najmä stratené zákazky na Kube, v Kolumbii či vo Vietname. Práve v Ázii mala firma neďaleko Hanoja stavať pivovar, cementáreň a obchodovať aj s pozemkami. Tieto výpadky a neuskutočnené kontrakty za milióny eur Slováci nedokázali vykompenzovať. A tak spoločnosť, patriacu Štefanovi Zmajkovičovi, začali dobiehať dlžoby.

V apríli tohto roka ešte dostala jednu šancu. Projekčno-inžiniersky holding sa na vlastnú žiadosť ocitol pod ochranu súdov a pripravoval plán záchrany. Pokus o zoškrtanie dlhov sa však skončil neúspechom. „Súd zastavuje reštrukturalizačné konanie a začína konkurzné konanie,“ skonštatoval v jedinom rozhodnutí Okresný súd Bratislava I. Sudkyňa Angela Balázsová zároveň podniku určila i konkurzného správcu, ktorým sa stala spoločnosť Reštrukturalizačná a konkurzná zo Senca.

Nečakaný pád
Príčiny, prečo kedysi úspešný kontraktor z energetického priemyslu nečakane padol do konkurzu, sa HN zistiť nepodarilo. Majiteľ spoločnosti Štefan Zmajkovič mal včera vypnutý telefón. BTG Holding sa tak pridáva k iným veľkým hráčom, ktorí doplácajú na problémy v biznise so stavbou elektrární v krajinách s neistým politickým režimom. Cenová kríza v energetike totiž posúva alebo škrtá viaceré globálne projekty.


Iba nedávno na Slovensku skrachovala projekčná Istroenergo Group z Levíc, ktorej elektrárne vyrábajú energiu v 22 krajinách sveta. Na problémy ostravského strojárskeho kolosu Vítkovice Power Engineering doplatila zase jej slovenská dcéra Bat Engineering.

Pýtali si viac času na ozdravenie
Verdikt súdu pritom prichádza iba mesiac po tom, čo firma získala 60 dní navyše na prípravu reštrukturalizačného plánu. Trojčlenný veriteľský výbor jej totiž zákonnú lehotu pr

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.