Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2017, 10:03

Bývanie na Slovensku zdražuje bez prestávky od roku 2014

Bývanie na Slovensku zdražuje bez prestávky od roku 2014
Zdroj: Dreamstime

Ceny bytov a domov na Slovensku rastú nepretržite od roku 2014. V druhom štvrťroku reality určené na bývanie zdraželi medziročne viac ako na začiatku roka, vyplýva z údajov, ktoré dnes zverejnil slovenský Štatistický úrad.

Predajné ceny bytov a domov v druhom štvrťroku stúpli medziročne v priemere o 6,6 percenta, zatiaľ čo v prvom kvartáli sa zvýšili o 3,8 percenta.

Rýchlejšie sa pritom v druhom štvrťroku zvyšovali ceny starších nehnuteľností než novostavieb, medzi ktoré štatistici zaraďujú nehnuteľnosti mladšie ako tri roky.

V priemere za posledných sedem rokov byty a domy na Slovensku zdraželi o šestinu. Tento vývoj sprevádzal rast ekonomiky, nižšia nezamestnanosť a pokles úrokových sadzieb z hypotekárnych úverov.

Pohyb cien nehnuteľností určených na bývanie sleduje aj Národná banka Slovenska, ktorá vychádza z ponukových cien bytov a domov z databázy Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.

Podľa NBS priemerná cena metra štvorcového bytov a domov v krajine pod Tatrami v tohtoročnom druhom štvrťroku stúpla na najvyššiu hodnotu od prvého kvartálu roku 2009 a v medziročnom porovnaní sa zvýšila o sedem percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.