Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2017, 00:00

Slováci už našli ako zdroj tepla bioplyn

Ľudia nemajú podľa analytikov motiváciu k prechodu na čistejšie palivá.

Slováci už našli ako zdroj tepla bioplyn
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Záujem Slovákov o vyrobené teplo klesá. Za posledné tri roky sa objednané množstvo tepla znížilo o 15 percent. Ako vyplýva zo správy Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, dôvodom bola reakcia na klimatické zmeny, zatepľovanie budov, ale aj inštalácia individuálnych vykurovacích zariadení, najmä v rodinných domoch.


Bioplyn ako ekologická alternatíva
Zďaleka najpoužívanejším palivom na výrobu tepla je dlhodobo zemný plyn, s nadpolovičným podielom. Viac ako pätina tepla sa u nás vyrába z obnoviteľných zdrojov. Ide prevažne o biomasu, najrýchlejšie sa rozvíjajúcim zdrojom je však bioplyn.


Ladislav Židek, generálny riaditeľ združenia Biomasa potvrdzuje, že hoci nepociťovali vyslovený pokles záujmu o biomasu, oproti iným obnoviteľným zdrojom rástla menej. Problém vidí v prevládajúcej podpore spaľovania menej šetrnej, „mokrej“ biomasy, ako aj nepripravenosť na dotácie cez projekt Zelená domácnostiam. „Lepšie pripravení boli predstavitelia soláru,“ zhodnotil Židek. Podľa štatistík išlo v tomto prípade 34 percent peňazí na slnečné kolektory, ale len 9,5 percenta na kotly na biomasu.


Bioplyn je považovaný za jeden z najekologickejších obnovite

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.