Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2017, 22:18

Posilnenie finančnej rovnováhy nepomáha. Počet ohrozených európskych bánk vlani vzrástol

Posilnenie finančnej rovnováhy nepomáha. Počet ohrozených európskych bánk vlani vzrástol
Zdroj: Reuters

Počet vážne ohrozených európskych bánk v minulom roku výrazne stúpol napriek rozsiahlym snahám o posilnenie finančnej rovnováhy a zvýšenie ziskov. Vyplýva to podľa denníka Financial Times zo štúdie poradenskej spoločnosti Bains.

Počet bánk patriacich do najslabšej kategórie vlani podľa štúdie vzrástol na 31 z 23 v predchádzajúcom roku. Spoločnosť Bain upozornila, že v tejto kategórii sa pred svojím pádom nachádzali všetky banky, ktoré v posledných desiatich rokoch skrachovali.

Štúdia celkovo skúma približne 110 bánk. Hodnotí ich z hľadiska finančnej bilancie a ziskov a za najslabšie považuje tie, ktoré v oboch týchto ohľadoch zápasia s vážnymi problémami.

Viac ako polovicu bánk, ktoré vlani spadali do najslabšej kategórie, tvorili talianske a španielske finančné ústavy. Patrila medzi ne napríklad aj španielska Banco Popular, ktorú tento rok musel zachraňovať väčší domáci konkurent Santander, upozorňuje Financial Times.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.