Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.09.2017, 12:25

Gréci a Bulhari chcú obísť turecké úžiny, prístavy spoja rýchlovlakmi

Grécko a Bulharsko chcú spojiť svoje dôležité prístavy rýchlymi vlakmi.

Gréci a Bulhari chcú obísť turecké úžiny, prístavy spoja rýchlovlakmi

Rýchlovlaky, ktoré majú byť alternatívou k lodnému spojeniu cez Bospor a Dardanely, vytvoria spojenie medzi severoegejskými prístavmi a čiernomorskými prístavmi a jedným dunajským prístavom. Príslušné memorandum dnes podpísali ministri dopravy oboch krajín za prítomnosti premiérov, Alexisa Tsiprasa a Bojko Borisova v gréckom prístavnom meste Kavala.

Tsipras označil uvedený plán za dôležitý pre pokrok a rast oboch krajín rovnako ako celého Balkánu. "Nové železničné spojenie vytvorí nové príležitosti v oblasti dopravy a turizmu," uviedol pri podpise memoranda.

Projekt počíta so železničným prepojením medzi egejskými prístavmi Solún, Kavala a Alexandroupolis s bulharskými čiernomorskými prístavmi Burgas a Varna a bulharským dunajským prístavom Ruse.

Exitujúce železnice spájajúce Grécko a Bulharsko sú zastarané. Modernizácia sa nachádza len v plánovacej fáze. S dokončením sa nepočíta pred rokom 2022. Projekt má byť z veľkej časti financovaný zo štrukturálnych fondov Európskej únie (EÚ), ale aj prostriedkami od súkromných investorov, uviedli grécke vládne zdroje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.