Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.09.2017, 12:25

Gréci a Bulhari chcú obísť turecké úžiny, prístavy spoja rýchlovlakmi

Grécko a Bulharsko chcú spojiť svoje dôležité prístavy rýchlymi vlakmi.

Gréci a Bulhari chcú obísť turecké úžiny, prístavy spoja rýchlovlakmi

Rýchlovlaky, ktoré majú byť alternatívou k lodnému spojeniu cez Bospor a Dardanely, vytvoria spojenie medzi severoegejskými prístavmi a čiernomorskými prístavmi a jedným dunajským prístavom. Príslušné memorandum dnes podpísali ministri dopravy oboch krajín za prítomnosti premiérov, Alexisa Tsiprasa a Bojko Borisova v gréckom prístavnom meste Kavala.

Tsipras označil uvedený plán za dôležitý pre pokrok a rast oboch krajín rovnako ako celého Balkánu. "Nové železničné spojenie vytvorí nové príležitosti v oblasti dopravy a turizmu," uviedol pri podpise memoranda.

Projekt počíta so železničným prepojením medzi egejskými prístavmi Solún, Kavala a Alexandroupolis s bulharskými čiernomorskými prístavmi Burgas a Varna a bulharským dunajským prístavom Ruse.

Exitujúce železnice spájajúce Grécko a Bulharsko sú zastarané. Modernizácia sa nachádza len v plánovacej fáze. S dokončením sa nepočíta pred rokom 2022. Projekt má byť z veľkej časti financovaný zo štrukturálnych fondov Európskej únie (EÚ), ale aj prostriedkami od súkromných investorov, uviedli grécke vládne zdroje.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.