07.09.2017, 00:00

Eset musí čeliť žalobe za 15 miliónov pre patenty

Softvérový obor zo Slovenska má na krku spor v zámorí a v Nemecku. Americká firma Finjan si pýta obrovskú sumu.

V areáli bývalej vojenskej nemocnice v Bratislave na Patrónke chce slovenská spoločnosť Eset postaviť komplex budov, ktorý bude tvoriť ich vlastné výskumné a vývojové centrum. Architektonicky stavba pripomína známu centrálu Apple v Silicon Valley v Kalifornii, ktorú tvorí komplex oválnych budov. 
začiatok výstavby: nejasný
koniec výstavby: nejasný
kancelárie: s kapacitou 1 400 zamestnancov
výška investícia: 100 miliónov eur
Zdroj: Eset

Príbeh jednej z najúspešnejších slovenských firiem v mnohom pripomína Google. Antivírusový líder Eset z Bratislavy sa totiž podobne ako internetový gigant zo Silicon Valley vypracoval z úplnej nuly až do svetovej elity. Spoločne s úspechom v ochrane pred internetovými hrozbami však Slovákov dobiehajú i prvé žaloby. Softvérový kolos Eset totiž čelí patentovým sporom, v ktorých by mohol prísť až o 15,5 milióna eur. Za terč svojich žalôb si ho na súdoch v Spojených štátoch amerických a v nemeckom Düsseldorfe vyberá americká spoločnosť Finjan. „Žaloby podobného typu sú v americkej jurisdikcii pomerne bežné. Spoločnosť Finjan žaluje prakticky všetky významné spoločnosti podnikajúce v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Čo sa týka prebiehajúcich sporov na súdoch v San Diegu a v Nemecku, Eset tieto spory nebude komentovať,“ hovorí pre HN hovorkyňa spoločnosti Eset Zuzana Hošalová.


Američanom sa totiž nepozdávajú antivírusové programy, ktoré majú údajne využívať ich riešenia chránené licenciami. Jednu z dvoch žalôb, v ktorej Finjan obviňuje Eset z porušenia šiestich patentov, firma podala ešte vlani v júli pred kalifornským súdom. Približne pred mesiacom pritom spoločnosť z Palo Alto spravujúca celkovo 30 patentov svoje podanie voči slovenskej firme rozšírila. Vzniknuté škody na americkom trhu odhaduje na 15 miliónov eur. Ďalší front proti Esetu otvára Finjan v Nemecku. Tam antivírusového obra zo Slovenska napáda pre porušovanie jedného zo svojich patentov a ako odškodné požaduje pol milióna eur. Ide o prvé žaloby takého veľkého rozsahu voči spoločnosti Eset, ktorá má svoje kancelárie v niekoľkých krajinách sveta.

Prvé poj

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.