Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.09.2017, 12:35

Developeri tíšia hlad po bývaní, na Slovensku pribudlo najviac bytov od krízy

Výstavbu podporil záujem našincov o bývanie a nízke úrokové sadzby.

Developeri tíšia hlad po bývaní, na Slovensku pribudlo najviac bytov od krízy
Zdroj: HN/ Marek Kmeť

Na Slovensku v čase rastúcich cien nehnuteľností pribudlo najviac nových bytov od globálnej ekonomickej krízy, počet rozostavaných bytov potom dosiahol dlhodobé maximum. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu. Slovensko patrí v EÚ ku krajinám s najnižším počtom bytov v prepočte na obyvateľa.

V prvom tohtoročnom polroku dokončených 7 102 bytov, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje nárast o 13,5 percenta. Zároveň išlo o najväčší počet dostavaných bytov na Slovensku od roku 2009. Spomínaný trend by mohol pokračovať aj v ďalšom období.

Byty v domoch

Stav rozostavaných bytov v krajine dosiahol najvyššiu úroveň prinajmenšom od roku 2003. Tradične najviac bytov na Slovensku pribúda v rodinných domoch. Z posledného sčítania ľudu v roku 2011 vyplýva, že Slovensko má v prepočte na obyvateľa druhý najnižší počet bytov v EÚ.

Bývanie na Slovensku v medziročnom porovnaní zdražuje nepretržite od konca roku 2014. Priemerná cena metra štvorcového plochy v bytoch a rodinných domoch za svojím maximom z roku 2008 ale zaostáva o zhruba 12 percent.

Nízke sadzby

Trh s bývaním na Slovensku podľa odborníkov podporujú aj nízke úrokové sadzby, ktoré prispeli k rastúcemu objemu pôžičiek poskytnutých bankami. Národná banka Slovenska už skôr presadila sprísnenie podmienok pri poskytovaní hypotekárnych úverov.

Rozvoj bytovej výstavby môže pomôcť stavebným firmám, ktoré na Slovensku v posledných dvoch rokoch zápasia s poklesom výkonov. Slovenské stavebníctvo naposledy rástlo v roku 2015, kedy končilo čerpanie peňazí z európskych fondov v rámci predchádzajúceho sedemročného rozpočtového obdobia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.