Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2017, 00:00

Naša nezávislosť od ruského plynu? Možnosti preveria Maďari

Štúdiu uskutočniteľnosti kľúčového projektu slovenského distribútora Eustream vypracuje maďarská konzultačná spoločnosť.

Naša nezávislosť od ruského plynu? Možnosti preveria Maďari
Zdroj: Reuters

Namiesto ruského plynu by sme mohli dovážať cennú surovinu z Iránu, Iraku či Azerbajdžanu. Plynovod Eastring je vlajkovou loďou slovenského prepravcu Eustream. Zatiaľ je však najmä v hlavách. O tom, kadiaľ pôjde a koľko bude stáť, majú dať odpovede maďarskí konzultanti zo spoločnosti Euroil, ktorí vyhrali tender na štúdiu uskutočniteľnosti a minulý týždeň absolvovali prvé rokovania.


Štúdia rozhodne
Generálny riaditeľ Eustreamu Rastislav Ňukovič vysvetlil, že ich projekt je dôležitý najmä pre zvýšenie energetickej bezpečnosti dodávok zemného plynu do nášho regiónu. „Eastring je súčasťou európskeho zoznamu Projektov spoločného záujmu a sme radi, že túto dôležitú časť projektu môžeme uskutočňovať s priamou finančnou podporou zo strany Európskej únie,“ dodal. Maďari im majú poskytnúť podrobnú analýzu technických, ekonomických, finančných a environmentálnych aspektov budúceho plynovodu, navrhnúť optimálnu trasu a uskutočniť rozsiahly prieskum trhu.


Na základe výsledkov bude následne prijaté finálne investičné rozhodnutie o projekte. Náklady na prvú fázu sa momentálne odhadujú na jednu až jeden a pol miliardy eur, do prevádzky by mohol byť uvedený v roku 2021. O trase sa zatiaľ vie iba toľko, že pôjde cez Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. V závislosti od je

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.