Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2017, 00:00

Ďakujeme, že (ne)fajčíte bez dymu

Svetový top výrobca sa snaží presadiť s novinkou. Takzvaným bezdymovým tabakovým výrobkom.

Ďakujeme, že (ne)fajčíte bez dymu

Otázka na úvod, naoko mimo témy: aký je rozdiel medzi knihami a tlačenými novinami na jednej strane a CD či DVD na druhej strane? Odpoveď: celkom zásadný.

Beletriu aj spravodajstvo stále čítame aj z papiera. Predpovede o tom, že ho už kedysi na prelome tisícročí plne nahradí monitor počítača, tabletu alebo elektronickej čítačky, sa ani zďaleka nenaplnili. No ľudí, ktorí sa chvália tým, že si práve kúpili najnovší album letných hitov „na cédečku“ alebo celý víkend strávili pred televízorom sledovaním filmov z DVD prehrávača, je už minimum.

Na rázcestí medzi osudom kníh a cédečiek dnes však stojí niečo iné. Niečo, čo svet desaťročia považuje – celkom legitímne a vedecky preukázateľne – za smrteľne škodlivé. Cigarety.

Projekt za miliardy
Ich najväčší producent v západnom svete a druhý hráč v globálnom rebríčku, Philip Morris International, začína postupne uvádzať na trhy nové, takzvané bezdymové tabakové výrobky. A paradoxom je, že tým kanibalizuje sám seba. Dáva stámilióny do výskumov, ktoré majú potvrdiť, že jeho nové alternatívy sú škodlivé menej než tradičné fajčenie. Teda biznis, na ktorom zarába desaťročia „Od roku 2008 sme do vývoja a skúmania produktov s takzvaným zníženým rizikom investovali vyše troch miliárd dolárov,“ hovorí pre HN Joshua Townsend, manažér pre vonkajšie vzťahy, vo výskumnom stredisku tabakovej firmy vo švajčiarskom Neuchâtli.

Len toto centrum na polceste medzi Ženevou a Zürichom, s vyše 400 vedcami z celého sveta, ktorí pre tabakový gigant pracujú, stálo vyše 120 miliónov dolárov. „Znižovanie objemu škodlivín v klasickej cigarete sa ukázalo málo účinné. Zameriavame sa teda na výskum, vývoj a výrobu bezdymových ta

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.