12.09.2017, 00:00

Křetínský vo veľkom nakupuje, za týždeň minul 350 miliónov

Do portfólia Energetického a průmyslového holdingu pribúdajú tri elektrárne vo Veľkej Británii a v Nemecku.

Daniel Křetínský
Zdroj: Peter Mayer

Na akvizície mimoriadne úspešné leto má za sebou stredoeurópsky energetický obor veľkopodnikateľa Daniela Křetínského. Jeho skupina EPH, ktorá zastrešuje celkovo 50 firiem a zamestnáva 25-tisíc ľudí, sa totiž rozrastá o ďalšie tri energetické zdroje. Na Britských ostrovoch finančník ku svojim uhoľným elektrárňam Eggborough a Lynemouth prikupuje dve paroplynové v Langage a South Humber Bank. Ostrovnej firme Centrica za ne zaplatí asi 350 miliónov eur.


V Nemecku zase v priebehu septembra za bližšie nešpecifikovanú cenu ovládne 40 rokov starú čiernouhoľnú elektráreň Mehrum neďaleko Hannoveru. „Ambíciou EPH je naďalej posilňovať pozíciu v oblasti výroby elektrickej energie, ktorá je jedným z najzákladnejších a najmenej zastupiteľných produktov súčasnosti,“ hovorí pre HN hovorca skupiny Daniel Častvaj s tým, že transakcia s nákupom stratového nemeckého zdroja ešte nie je ukončená. Vlastníci elektrárne Mehrum spoločnosti Stadtwerke Hannover a BS Energy však už o chystanom obchode informovali koncom augusta. Analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak akvizície hodnotí ako správny krok. „EPH chce maximalizovať svoj zisk v najbližších piatich až desiatich rokoch. To dosiahne len lacným nákupom konvenčných zdrojov elektrickej energie. Stratégia spoločnosti je teda veľmi jednoduchá a nadpriemerne zisková. Na tom sa v najbližších piatich rokoch nič nezmení,“ uvádza Tomčiak.


Všetky nakupované elektrárne majú za sebou d

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.