12.09.2017, 00:00

Brusel nás tlačí do energie z vetra. Prekážok je však priveľa

Na rozvoj na Slovensku chýba technológia, legislatíva aj dopyt, zmeniť to môže novela zákona o energetike a obnoviteľných zdrojoch.

Ľahšie inštalovanie veterných turbín má priniesť novela zákona z dielne ministra hospodárstva Petra Žigu.
Zdroj: Pavol Funtál

Podľa európskej smernice by sme v roku 2020 mali získavať až pätinu energie z obnoviteľných zdrojov. Konkrétne z vetra aspoň štyri percentá. Dnes je to však u nás sotva 0,02 percenta. Väčšiemu rozvoju tohto zdroja bráni legislatíva aj možné problémy v distribučnej sieti.

Hlboko pod priemerom
Energetická politika Slovenska schválená v októbri 2014 sa o žiadnych číslach pri vetre nezmieňuje. Naši susedia Rakúsko a Poľsko pritom produkujú z vetra štyri až päť percent energie, európsky priemer je 15,6 percenta. Ekologickú elektrinu z vetra vo veľkom produkujú veterné parky, potreby domácností však vedia pokryť aj lokálne zdroje – malé veterné turbíny. U nás sa nedarí ani jednej z možností.


„Podľa údajov ÚRSO vlani mali jediné dva prevádzkované veterné parky v Cerovej a na Myjave. Táto forma obnoviteľných zdrojov energie sa u nás vôbec nerozvíja,“ zhodnotila Lenka Ferenčáková, šéfredaktorka portálu energia.sk. Veterné parky sa na Slovensku nestavali a nestavajú. „Najčastejší problém pre investorov bol získanie kladných stanovísk od prevádzkovateľa príslušnej distribučnej a p

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.