12.09.2017, 11:00

Macron rezol do zákonníka práce, Francúzsko paralyzujú mohutné štrajky

Francúzsky prezident Macron chce zákonom znížiť právomoci odborov a dať firmám voľnejšiu ruku.

Emanuel Macron
Zdroj: Reuters

Francúzske odbory zvolali na dnes demonštrácie proti vládnemu plánu na reformu trhu práce. Očakáva sa, že na celom území krajiny sa uskutoční približne 180 demonštrácií, ktoré budú sprevádzať desiatky štrajkov v rezorte dopravy a vo verejnom sektore.

Plánované protestné akcie sú reakciou na plány vlády prezidenta Emmanuela Macrona, ktoré znižujú právomoci odborov a dávajú firmám voľnejšiu ruku napr. pri prepúšťaní zamestnancov, ako aj pri zosúlaďovaní pracovnej doby a odmeňovania zamestnancov v závislosti od situácie na trhu práce.

Popularita klesá

Reforma zákonníka práce je prvou veľkou legislatívnou iniciatívou prezidenta Macrona od jeho nástupu do funkcie v máji tohto roku. Jej hlavným cieľom je znížiť nezamestnanosť a urobiť zmeny v dôchodkovom systéme.

Dnešné protesty sú súčasne aj prvým veľkým prejavom nespokojnosti s Macronom, ktorého popularita medzi obyvateľstvom má klesajúci trend.

Macron v Karibiku

Samotný prezident dnes vycestoval na návštevu francúzskych území v Karibiku, ktoré minulý týždeň spustošil hurikán Irma.

Reformu zákonníka práce mali v minulosti v pláne prakticky všetky francúzske vlády - pravicové i ľavicové -, vždy však pri jej presadzovaní narazili na silný odpor zo strany odborov.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.