13.09.2017, 00:00

Menej administratívy je už evergreen

Byrokracie by malo podľa štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Rastislava Chovanca ubudnúť.

Rastislav Chovanec
Zdroj: Peter Mayer

Chrbtica našej ekonomiky. Tak sa hovorí malým a stredným podnikom na Slovensku. Tých veľkých máme približne 650. Naopak, malých a stredných viac ako 550-tisíc, pričom viac ako pol milióna z nich sú subjekty do desať zamestnancov.
Aj napriek tomu, že malé a stredné podniky si ukrajujú 99,5-percentný podiel zo všetkých podnikov na Slovensku, ich vplyv na ekonomiku je menší, ako by sa mohlo zdať. Zamestnávajú 73 percent ľudí, na tvorbe pridanej hodnoty sa podieľajú 50 percentami a ich export predstavuje menej ako 30 percent. „Z môjho pohľadu sú podniky veľmi dôležité hlavne na lokálnej úrovni v regiónoch, kde sa významne podieľajú na zamestnanosti,“ uviedol v rozhovore pre HN štátny tajomník Rastislav Chovanec. Dôležitý je aj postoj štátu k tomuto sektoru i to, či je jeho podpora na dostatočnej úrovni.


Nové formy podpory
„O zabezpečovanie finančných zdrojov pre malé a stredné podniky sa starajú hlavne inštitúcie ako Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania, Slovenská záručná a rozvojová banka a Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu,“ tvrdí analytik spoločnosti Capital Markets Juraj Chovanec.


Zmien, ktoré významnou mierou ovplyvnili malých a stredných podnikateľov na Slovensku, je niekoľko. Čo sa týka štátnej podpory, je to hlavne zákon z dielne rezortu hospodárstva o malom a strednom podnikaní. „Príkladom sú inovačné vouchery, mentoring a koučing, ktoré sú určené hlavne pre malých a začínajúcich podnikateľov,“ konštatuje Rastislav Chovanec. Medzi nové možnosti patria aj podporné schémy, vďa

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.