14.09.2017, 00:00

Cukru hrozí podobný osud ako maslu

Na cukor číha osud mlieka. Európska komisia totiž ruší kvóty pre producentov a už od októbra môže každý cukrovarník vyrábať, pokiaľ mu to kapacita závodu dovolí.

cukor
Zdroj: Dreamstime

Keď sa pred dvomi rokmi dočkali mliekari odstránenia klieští Únie na svoje výrobky, radosť netrvala dlho. V súčasnosti už vidíme, aký dosah to malo na cenu masla a iných mliečnych výrobkov. Teraz sa byrokrati rozhodli uvoľniť ruky aj cukrovarníkom. Ich osud však môže byť podobný. „Je to jedna z obáv, respektíve jeden zo scenárov, ktoré môžu nastať, a dá sa povedať, že v posledných týždňoch a mesiacoch už vznikol obrovský tlak na ceny,“ vysvetľuje pre HN predseda Slovenského cukrovarníckeho spolu Michal Abelovič. Ministerstvo pôdohospodárstva očakáva, že sa zvýši export zo súčasných 1,35 milióna ton na viac ako dva milióny ton do krajín mimo Únie. Podľa ich odhadov sa logicky zníži import vďaka zvýšenej európskej produkcii.

Rýchlo, kým je lacný
Cena cukru však v poslednom roku mierne kolíše. V júli dali spotrebitelia za kilo cukru približne 85 centov, v predchádzajúcich mesiacoch aj o tri centy viac. Situácia na burze nabrala ostrejší spád. Od januára jeho hodnota klesla o sedem eur za libru.

Situácia je momentálne optimistická pre spotrebiteľov. Ak sa im teda neujde do vianočného pečiva maslo, aspoň bude sladké. Najväčší benefit zo zrušenia kvót budú

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.