Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.09.2017, 00:00

Cena masla je spôsobená tukom

Cena masla je spôsobená tukom
Zdroj: Reuters

Astronomická suma aj prázdne regály. Maslová kríza v Európe dosahuje svoj vrchol. Čo však stojí za tým, že práve maslo atakuje cenové stropy a mlieko si svoju cenu drží? Dôvodov je viacero. To však nič nemení na tom, že do vianočných sviatkov môže klasické, 250-gramové balenie stáť aj tri eurá.

1. Zrušenie mliečnych kvót
Európski mliekari boli tri desaťročia obmedzení kvótami kvôli nadmernej produkcii. Napriek tomuto obmedzeniu boli sklady s maslom plné. Pred dvoma rokmi sa karta obrátila, mliekari od apríla 2015 produkovali, koľko chceli. Nadbytok mliečnych výrobkov a ich nízka cena vyústili do toho, že producenti začali vyvážať, hlavne do Ázie. Celá táto situácia sa premietla nakoniec do redukovania fariem a poklesu produkcie mlieka až približne o šesť percent. Pre nedostatočné zásoby tak stúpa aj cena ostatných mliečnych výrobkov.

2. Obsah tukov v mlieku
Nedostatok samotného mlieka však nie je jediným dôvodom, prečo táto situácia nastala. Problémom je poča

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.