14.09.2017, 00:00

Zlé úvery pomôžu vymáhačom

Nesplácané spotrebné pôžičky sú problém pre finančné domy. Na druhej strane, na ich zvyšovaní budú zarábať inkasné firmy, ktoré dlhy odkupujú a vymáhajú.

peniaze, euro, financie, výpočty
Zdroj: Reuters

„Zatiaľ tento trend necítime, keďže banky sa snažia najskôr riešiť zlé úvery interne a my sa dostávame na rad až po pár mesiacoch,“ vysvetľuje Peter Hetteš, z inkasnej firmy EOS KSI Slovensko. Zvýšený objem pohľadávok firma očakáva v najbližšom roku. Finančné domy potvrdzujú, že nesplácané pôžičky sa najskôr snažia vymôcť samy. „K predaju pristupujeme až v prípade, že vo vymáhaní nie sme úspešní,“ informuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Malé ryby pokapali
Dnes už môžu odkupovať nesplácané spotrebné úvery len spoločnosti, ktoré získali v minulom roku licenciu na vymáhanie od Národnej banky Slovenska. Na trhu ich je len šesť. Medzi najväčších hráčov patria medzinárodné firmy ako Intrum Justitia, EOS KSI Slovensko či KRUK. Na zisk povolenia musia spĺňať náročné kritériá, medzi ktorými je napríklad preukázať minimálne základné imanie 500-tisíc eur. Zlé úvery odkupujú aj od nebankoviek.

Časy, keď dlžoby vymáhali aj malé eseročky a rôznymi nátlakovými metódami, sú už preč. „Nedá sa hovoriť o úplnom vymiznutí, ale ich počet sa oproti minulosti výrazne znížil,“ tvrdí Hetteš.

Predaj cez tendre
Banky majú dva spôsoby, ako sa zbaviť zlých úverov. Buď ich odpredajú cez tendre inkasnej firme, alebo si ich nechajú u seba, ale na základe mandátnej zmluvy ich bude spravovať a vymáhať externá spoločnosť. „Niektoré banky spolupracujú s vybranými spoločnosťami na základe rámcových zmlúv. Iné si robia častejšie tendre či už verejné alebo neverejné,“ informuje Maroš Ovčarik, riaditeľ portálu Finančný kompas.

Aukcie prebiehaj

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.