14.09.2017, 00:00

Zarábajú lepšie ako špičkoví politici. Pozrite si, aké majú platy top štátni manažéri

Aby pre verejné firmy pracovali riaditelia s dobrým životopisom, nestačí motivačné ohodnotenie, ale aj to, či sa politici naučia nezasahovať do ich práce.

Generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Daniel Kvocera si tento rok prebral
ocenenie z rúk ministra životného prostredia.
Zdroj: TASR

Nechápem, kde na tie hovadiny chodíte, vypočul si v marci riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Miroslav Kočan od premiéra Roberta Fica. Na incident sa vďaka videu na Facebooku pozeralo aj mnoho Slovákov.

Predseda vlády mu vyčítal uniknutý plán šetrenia. Krízový manažér pritom prišiel do štátnej inštitúcie práve preto, aby vyriešil jej dlhy.

Bez politických zásahov

Aby kvalitní manažéri pracovali pre štát, je potrebné, aby sa mohli spoľahnúť na to, že na nich nebudú politici vyvíjať tlak. Myslí si to viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka. „Ak sa to deje v neprimeranom rozsahu, určite to nie je motivačné,“ reagoval na otázku, či sú platy v štátnej sfére dostatočne zaujímavé a aké ďalšie faktory rozhodujú. Dodáva, že sa nedá jednoznačne konštatovať, či sú odmeny vo verejnom sektore konkurencieschopné. Machunka hovorí, že manažérske platy sa dohadujú individuálne a závisí to prípad od prípadu. Okrem slobody pracovať je v konečnom dôsledku aj cifra na šeku dôvodom, prečo prijať výzvu robiť pre štátne firmy.

Tí, ktorí ju prijmú, zarobia viac ako premiér, ktorý ich v konečnom dôsledku môže riadiť cez telefón. Prvá trojka najlepšie zarábajúcich šéfov pritom Roberta Fica preskočila viac než dvojnásobne. Suverénne najviac zarobil Daniel Kvocera, ktorý je od polovice minulého roku šéfom Vodohospodárskej výstavby. Vysoká cifra však súvisí s jeho predchádzajúcim pôsobením v predstavenstve Slovenského plynárenského priemyslu. V minulom roku mu riadenie štátnych podnikov podľa majetkového priznania zverejneného v utorok vynieslo 199-tisíc eur. Iné príjmy v dokumente nespomína. „Príjem je kombináciou príjmu z členstva v predstavenstve SPP, ktorý tvoril väčšinu tohto príjmu, a príjmu z funkcie generálneho riaditeľa Vodohospodárskej výstavby,“ vysvetlila vedúca Kvocerovej kancelárie Stela Ištvánfyová. Mesačne si tak v priemere šéf Vodohospodárskej výstavby prilepšil o viac ako 16,5 tisíca eur.

Fixný plat nie je cesta

Stotisícových štátnych manažérov však nie je veľa. Štvoricu uzatvára dnes už bývalý šéf Letových prevádzkových služieb Miroslav Bartoš s minuloročným príjmom z verejnej funkcie vo výške necelých 109-tisíc eur, čo mu mesačne vynieslo priemerne deväťtisíc. Väčšina manažérov si však často prilepší skôr o polovičnú sumu. Peter Kunkela, ktorý do minulého roka riadil Technickú obnovu a opravu železníc patriacu pod ministerstvo dopravy hovorí, že dobrých riaditeľov nedokážeme zaplatiť. „Štát nevie oddeliť tých, ktorí chcú byť úspešní od tých, ktorí sú len politickí nominanti,“ myslí si Kunkela a dodáva, že správnym krokom nie je vysoký fixný plat,

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.