Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Akým spôsobom premietnuť do daňového priznania na rok 2006 v tlačive B nedoplatok zdravotného poistenia za rok 2005? Som dôchodkyňa s príjmom nižším ako 45 000 Sk a daňové priznanie podávam preto, aby mi daňový úrad vrátil preddavkovú, respektíve zrážkovú daň. V žiadnom odbornom časopise som nenašla jednoznačný návod.
- Ide o to, ktorých príjmov sa nedoplatok zdravotného poistenie za rok 2005 týkal, respektíve z akého druhu príjmov ste zdravotné poistenie za rok 2005 platili. Zaplatené poistné, aj uhradený nedoplatok na poistnom, je položka znižujúca príslušný čiastkový základ dane (z príjmov zo závislej činnosti alebo z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti). Ak ste v roku 2006 mali rovnaký druh príjmov ako v roku 2005, tak si zaplatený nedoplatok na poistnom zahrňte do položky, ktorá znižuje príjmy na účely výpočtu príslušného čiastkového základu dane (zo závislej činnosti pri § 5 alebo z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti pri § 6). Ak ste napríklad v roku 2005 mali príjmy z podnikania a platili z nich preddavky na poistné na zdravotné poistenie a v roku 2006 už nie, nedoplatok na poistnom si môžete z týchto príjmov uplatniť v rámci dodatočného daňového priznania za rok 2005.Pracujem na polovičný úväzok dvadsať hodín týždenne. Poberám starobný dôchodok. Chcela by som vedieť, či z hrubej mzdy 4 664 korún mám platiť daň a či mám nárok na odpočítateľnú položku. Zo mzdy mi ešte strhli zdravotné poistenie, starobné poistenie a poistné v nezamestnanosti.
- Predpokladáme, že ste poberateľka starobného dôchodku k 1. januáru 2007 (alebo ho poberáte už skôr). V takom prípade nemáte nárok na základnú nezdaniteľnú sumu v priebehu roka (7 968 Sk mesačne). Mali by ste nárok len na daňový bonus. Keďže o tejto možnosti nepíšete, nebudeme o nej uvažovať.
Uvedený príjem by mal zamestnávateľ zdaniť 19-percentnou daňou vo výške 815 Sk. Z príjmu vám zrazí aj poistné na zdravotné poistenie (4 %) a starobné poistenie (4 %). Poistenie v nezamestnanosti by ste už platiť nemali. Vychádzame z predpokladu, že pracujete v rámci uzatvoreného pracovného pomeru.

Čítal som, že pracujúci dôchodca, ktorý v roku 2006 zarobil menej ako 45 408 Sk (bez ohľadu na výšku dôchodku), si môže podaním daňového priznania vyžiadať vrátenie zrazených preddavkov na daň z príjmov. Na základe akého alebo akých paragrafov?
- Áno, uvedená možnosť vyplýva z ustanovenia § 46 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení platnom od 1. januára 2006. Nemôže sa aplikovať v prípade, ak si daňovník uplatňuje daňový bonus. Od tohto termínu sa minimálna výška dane vzťahuje aj na príjmy zo závislej činnosti, ktoré boli zdanené preddavkami na daň do výšky 45 408 Sk.

Otázky posielajte na poradna@hnonline.sk alebo priamo vyplňte online formulár na adrese poradna.hnonline.sk.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.