20.09.2017, 00:00

Platby kartou so štátom sa oplatia

Úrady musia motivovať ľudí aj firmy, aby platili elektronicky aj zľavami a efektivitou. Inak na e-kanáli neprejdú dobrovoľne.

Odborníci sa zhodli na tom, že e-platby sú efektívnejšie.
Zdroj: Peter Mayer

Platby kartou za dane z nehnuteľnosti, psa či smeti. E-občiansky preukaz v mobile, e-kolok nie na papieri, ale v smartfóne, či zaručený elektronický podpis bez overenia notárom. To sú priority štátu, ktoré by mali začať fungovať v najbližších rokoch v rámci podpory elektronizácie služieb. O súčasnom stave a plánoch do budúcnosti v e-governmente diskutovali hostia zo štátnej správy aj z MasterCard v HNClube, ktorý sa konal včera v hoteli Carlton v Bratislave.

Kartou iba niekde
Elektronizácia v štátnej správe určite za posledné roky pokročila. Ak idete niečo vybaviť na úrad, tak zvyčajne už nepotrebujete hotovosť, stačí vám e-kolok. Ten si síce môžete kúpiť v automate priamo na úrade aj platobnou kartou, ale musíte si ho vytlačiť do papierovej podoby. Takže proces platby napríklad za nový občiansky preukaz úplne online nie je. V budúcnosti bude môcť človek platiť za e-kolok aj cez aplikáciu na Ústrednom portáli verejnej správy – Slovensko.sk. Problém je nedostatočná vybavenosť úradov hardvérom, ako sú platobné terminály. „Ak by ho mal mať každý úradník pri okienku, bolo by to drahé. Aj platobný kiosk na každom úrade je nákladný. Musíme preto zvažovať cenu služby a jej pridanú hodnotu,“ myslí si Toško Beran, riaditeľ odboru správy daní na ministerstve financií.

Postupne by na e-platby mali nabehnúť nielen služby cez ministerstvo vnútra či rezort spravodlivosti, ale aj na katastri. „Platby budú zúčtované v reálnom čase, ale bez elektronického občianskeho preukazu sa nezaobídete,“ dodáva Peter Ďurica, poradca pre strategické projekty z Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu.

Hotovosť je drahá
Hotovosť pri platbách v styku so štátom by mala podľa odborníkov postupne vymiznúť. Jednak preto, lebo manipulácia s papierovými peniazmi je drahá, ale aj preto, lebo elektronické platby sú efektívnejšie a bezpečnejšie. „Elektronizácia zjednodušuje život a je bezpečná. Hotovosť však tvorí čoraz väčší podiel v koláči platieb oproti kartám,“ pripomína Miroslav

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.