20.09.2017, 11:35

Nezamestnanosť klesla na historické minimum, firmy trápi nedostatok ľudí

Nezamestnanosť na Slovensku klesla na 6,54 percenta.

Ján Richter
Zdroj: TASR

Miera nezamestnanosti na Slovensku v auguste klesla na nové minimum od vzniku štátu v roku 1993. Dosiahla 6,54 percenta v porovnaní s 6,7 percenta v júli. Informovalo o tom dnes ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.

Počet registrovaných nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, sa na Slovensku v auguste oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o viac ako 4 500 osôb na 178 253 ľudí. V medziročnom porovnaní ubudlo približne 78-tisíc nezamestnaných.

"Pozitívny trend pokračuje a čo je dôležitejšie, na Slovensku pracuje stále viac a viac zamestnancov. Nikdy v histórii nepracovalo na Slovensku toľko ľudí, ako je tomu dnes, riadnych zamestnancov (bolo) v auguste 1,927 milióna," povedal novinárom minister sociálnych vecí Ján Richter.

Dodal, že prvýkrát po 20 rokoch počet dlhodobo nezamestnaných v krajine klesol pod hranicu 100-tisíc osôb. Nezamestnanosť na Slovensku bola v minulosti dlhodobo nad priemerom Európskej únie, v poslednom období sa zamestnávatelia ale sťažujú na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.

K zlepšeniu situácie na slovenskom trhu práce podľa odborníkov prispel rast ekonomiky krajiny, ale aj zmena metodiky vo vykazovaní nezamestnanosti. Tento rok v máji zase vstúpila do platnosti novela zákona, v ktorej štát sprísnil podmienky evidencie ľudí na úradoch práce.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.