Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2017, 00:00

Slováci sú bez motivácie. Sporia si príliš málo

Ešte minulý rok rástli vklady v bankách mesačne priemerne o 200 miliónov eur. Za posledné tri mesiace tohto roka bol priemer len 27 miliónov eur.

Slováci sú bez motivácie. Sporia si príliš málo
Zdroj: Reuters

O biednych úsporách slovenských domácnosti svedčia aj čísla z Národnej banky Slovenska. Slováci nechávajú ležať väčšinu svojej hotovosti na bežných účtoch, kde sú úroky takmer na nule. Ku koncu júla tohto roka bolo na bežných účtoch domácností 19,5 miliardy eur. Na druhej strane na viazaných vkladoch, ktoré zarábajú viac, bolo len 10,8 miliardy eur.


Podľa analytikov sa tempo nárastu objemu úspor Slovákov v bankách spomaľuje. „Ešte minulý rok rástli vklady v bankách mesačne priemerne o 200 miliónov eur. Za posledné tri mesiace tohto roka bol mesačný priemer len 27 miliónov eur,“ vyčísľuje Maroš Ovčarik, riaditeľ portálu Finančný kompas. Pri viazaných vkladoch sa úspory dokonca medziročne scvrkli k júlu o miliardu eur.

Navyše aj percentuálne podiely termínovaných vkladov na celkových úsporách postupne klesajú. Kým ešte v júni roku 2013 tvorili viac ako polovicu všetkých vkladov domácnosti, v júli tohto roku bol ich podiel menej ako tretinový. Na druhej strane podiel peňazí na bežných účtoch, teda tých poruke, kontinuálne rastie. „Naši klienti majú stále vo veľkej obľube neviazané sporiace produkty, kde máme medzimesačné nárasty,“ informuje Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.


Malá motivácia
Za odlev peňazí z vkladov môžu najmä nízke úroky na vkladoch. Tie sa poh

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.