Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.09.2017, 21:48

Advokát: Železnice mali právo odstúpiť

Ak Transprojekt porušoval rôzne povinnosti zo zmluvy, môže hradiť škody či zmluvné pokuty.

Advokát: Železnice mali právo odstúpiť
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Nekonečný príbeh rekonštrukcie Hlavnej stanice má ďalšie pokračovanie. „Nastal čas zásadným spôsobom konať a s týmto historickým problémom sa vyrovnať,“ oznámil generálny riaditeľ železníc Martin Erdössy. Železnice Slovenskej republiky odstúpili od zmluvy so spoločnosťou Transprojekt. Prinášame vám odpovede na základné otázky celého sporu.


1. Aký je problém v rámci rekonštrukcie Hlavnej stanice?
Rekonštrukcia Hlavnej stanice je v pláne už od roku 1998, v ktorom investor a Železnice Slovenskej republiky podpísali dohodu o spolupráci. Rekonštrukciu mal zabezpečiť investor Transprojekt v roku 2005. Následne Andrej Ďurkovský, bývalý primátor Bratislavy, podpísal tesne pred odchodom zo svojej funkcie zmluvu o budúcej kúpnej zmluve, čo celý proces ešte skomplikovalo. Celá stavba mala prejsť do majetku mesta do konca minulého roku, čo sa však nestalo. Firma Transprojekt chcela od mesta viac času, pretože podľa nich mesto nespolupracovalo. Paralelne vznikla rámcová zmluva o prenájme so železnicami na 50 rokov. „Transprojekt si splnil všetky záväzky. Celkovo uhradil 1,9 milióna eur, z toho získali železnice na nájme viac ako jeden milión eur,“ dodáva Adamová.


2. Čo sa stalo teraz?
Železnice odstúpili od rámcovej zmluvy so spoločnosťou Transprojekt na prenájom priestorov na Predstaničnom námestí pred Hlavnou stanicou v Bratislave. Vedenie Železníc sa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.