Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2017, 16:51

Počet lokálnych dodávateľov na pultoch reťazcov rastie

Napriek tomu je Slovensko so 40-percentným podielom agropotravín v obchodoch na chvoste Únie.

Počet lokálnych dodávateľov na pultoch reťazcov rastie
Zdroj: TASR

Tesco sa v pondelok pridalo k iniciatíve rezortu pôdohospodárstva, ktorú začalo verejne komunikovať už v prvom kvartáli tohto roku. Projekt s názvom „Chcem dodávať“ ako prvý na slovenskom trhu podporil Kaufland. A hoci počet lokálnych dodávateľov v sieťach odvtedy rastie, podiel slovenských potravín v obchodoch je oproti 70 až 80 percentám v okolitých štátoch veľmi nízky.

Odstránenie prekážok

Podľa prieskumu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory počas minulého roka naše obchody ponúkali len necelých 40 percent domácich potravín, zvyšok predstavovali výrobky zo zahraničia. Obchodné reťazce predávali len 63 percent mlieka, 43 percent mliečnych produktov, 54 percent zemiakov a 53 percent chleba a pečiva vyprodukovaného na Slovensku.

Čerstvé ovocie a zelenina vypestované u nás tvoria v obchodoch len tretinu celkového množstva, ešte menej cestoviny, sladkovodné ryby, oleje, ovocie a zelenina v spracovanom stave. Už tretí rok za sebou dopadlo najhoršie balené mäso.

V obchodoch má len 21-percentné zastúpenie. Na porovnanie, v krajinách západnej Európy ponuka domácich produktov v obchodoch presahuje 80 percent. Štát aj malí producenti sa preto snažia tento percentuálny počet zvyšovať.

Takéto aktivity sú dôležité preto, aby sa spotrebitelia ešte viac dozvedeli o ex

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.