Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.09.2017, 17:06

Dôhoda medzi Dôverou a zástupcami lekárov je na spadnutie. Na ukončenie sporu zostáva už len pár dní

Predstavitelia poisťovne Dôvera naznačujú, že by k nej mohlo dôjsť už vo štvrtok.

Dôhoda medzi Dôverou a zástupcami lekárov je na spadnutie. Na ukončenie sporu zostáva už len pár dní
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera a Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa na podmienkach spolupráce nedohodli ani dnes. Obe strany však pripustili, že spejú k dohode.

Dôvera naznačuje, že by k nej mohlo dôjsť už vo štvrtok (28.9.), ZAP je vo vyjadreniach zdržanlivejší. Ak sa nedohodnú do konca septembra, asi 2000 ambulancií sa od októbra dostáva do nezmluvného vzťahu s poisťovňou. Lekári chcú viac peňazí do ambulantného sektora.

​"Spejeme k dohode a mohlo by k nej dôjsť už zajtra, keď si písomne potvrdíme stanoviská, ktoré sme si prezentovali na dnešnom stretnutí," povedal na krátkom brífingu Branislav Cehlárik, PR manažér Dôvery. "Posunuli sme sa o trocha ďalej, musíme to prediskutovať v správnej rade, a to ešte dnes," uviedol zase Marian Kollár zo ZAP.

Tiež predpokladá, že lekári by mali mať jasno vo štvrtok.

Najväčšia súkromná poisťovňa na trhu lekárom ponúka zvýšenie platieb o 11 percent v dvoch kolách. Jej predstavitelia však v utorok (26.9.) pripustili, že sú ochotní upustiť z nárokov na lekárov pre vyššie platby, no nie vo všetkom. Niektoré z nich totiž lekári kritizovali.

ZAP predstavuje asi tretinu ambulancií na Slovensku. 

Ak by sa od októbra dostali do nezmluvného vzťahu s Dôverou, pre jej pacientov by to štandardne znamenalo, že bude mať uhradené iba akútne vyšetrenia. Dôvera však tvrdí, že by ľuďom hradila to isté ako doteraz.

"Budeme platiť aj za neakútne vyšetrenia i predpísané lieky a SVaLZ. Budeme sa správať, ako keby existoval zmluvný vzťah. Ak by si pacient u lekára niečo platil, refundujeme to v stopercentnej výške," povedal v utorok generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.