Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.09.2017, 00:00

Banky budú s klientom komunikovať iným spôsobom

Transakcie cez platobné aplikácie uľahčia ľuďom život a ušetria im čas.

Banky budú s klientom komunikovať iným spôsobom
Zdroj: Pavol Funtál

Platby mobilom na pumpách, platby za štátne služby online, ľahšie založenie bankového účtu cez e-občiansky preukaz a novinky, ktoré prinesie európska smernica PSD2 o platobných službách. To boli témy, o ktorých sa diskutovalo na konferencii o Inováciách v platobných službách, ktorú organizovalo Združenie pre bankové karty v spolupráci s Hospodárskymi novinami.

Mobilom na pumpe aj v umývačke
Nové technológie v platbách majú podľa odborníkov najmä zjednodušovať bežnému človeku život. Tak to robí napríklad mobilná aplikácia Masterpass od kartovej firmy MasterCard. Tú už dnes môžete používať na niektorých čerpacích staniciach, akými sú Shell alebo OMV na platby za benzín, bez toho, aby ste museli odísť od auta do vnútra pumpy. Stačí mobilom naskenovať QR kód jednotlivého stojanu a zaplatiť cez aplikáciu. Je to jednoduché a šetrí to čas.


V budúcnosti šofér z auta nebude musieť ani vystúpiť. Príde na pumpu či do umývačky s autonómnym autom, to rozpozná, že je na známej čerpačke, kde sa dá platiť kartou v mobile a cez aplikáciu sa mu stiahnu peniaze u účtu. „Náš cieľ je dostať do áut aj platby nielen za benzín, ale aj za mýto či hotel,“ vysvetľuje Richard Walitza, viceprezident pre mobilné platby a inovácie v MasterCard. Dôležité pre ľudí bude aj to, že si nebudú musieť sťahovať veľa aplikácií, ale budú mať jednu partnerskú aplikáciu, ktorá bude slúžiť ako peňaženka aplikácií.

V Česku má napríklad MasterCard spoluprácu so sieťou Globus, ktorá vlastní pumpy, umývačky áut aj supermarkety. Človek navyše pri platbách za služby zbiera lojalitné body a ušetrí.

Svet po PSD2
Uľahčovať ž

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.