03.10.2017, 10:25

Zmena na špici: najväčšou firmou na Slovensku sa prvýkrát stal Volkswagen

Automobilka sa na prvé miesto dostala po prvýkrát v histórii.

Volkswagen
Zdroj: TASR

Nemecká automobilka Volkswagen (VW) sa stala najväčšou firmou na Slovensku podľa rebríčka magazínu Forbes Top 50. Na jeho špici vystriedala Slovenské elektrárne a na vrchol sa dostala po úplne prvý raz.

Údaje za rok 2016 hovoria jasne: tržby viac ako 7,5 miliard eur, zisk na úrovni 150 miliónov eur a bezmála 400-tisíc vyrobených automobilov, teda viac ako tisíc denne.

Špeciálne obdobie

"Je to pre nás špeciálne obdobie. Postupne spúšťame tri nové modely SUV, celkovo budeme na budúci rok vyrábať v Bratislave sedem modelov piatich značiek," uviedol pre magazín Forbes pri príležitosti odovzdania ceny Jens Kellerbach, člen predstavenstva Volkswagenu pre finančnú oblasť.

S počtom zamestnancom viac ako 12-tisíc sa VW radí medzi najväčších zamestnávateľov na Slovensku. Na Slovensku má štyri výrobné závody: v Bratislave, Košiciach, Martine a Stupave.

Výzvy pre automotive

Automobilku čaká v nasledujúcich rokoch niekoľko výziev, jednou z najväčších bude nedostatok zamestnancov. Firmy z oblasti automotive (a priemyslu celkovo) sa dlhodobo sťažujú na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, dopyt po nich zodvihne aj automobilka Jaguar Land Rover, ktorá už začala s náborom.

Vlaňajší líder rebríčka, spomínané Slovenské elektrárne, obsadil v edícii 2016 druhé miesto (tržby cez 2 miliardy, zisk bezmála 116 miliónov), na treťom mieste sa umiestnila Kia, ktorá zdôraznila dôležitosť automobilového priemyslu na Slovensku.

Na štvrtom mieste skončil prepravca zemného plynu Eustream a prvú päťku uzatvára rafinéria Slovnaft.

Pozrite si prvú päťku najväčších slovenských firiem podľa magazínu Forbes

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.