04.10.2017, 00:00

Fasáda stála milión eur, bez problémov ju premaľujeme, hovorí spolumajiteľ hotela Danube

Rekonštrukcia hotela Danube mala priniesť nový moderný vzhľad. Vizuál sa však nepáči úradníkom, architektom a ani občanom.

Na otázky o hoteli Danube odpovedal Ľudovít Černák ml., predseda predstavenstva Sitno Holding Real Estate.

Nový vzhľad bratislavského hotela Danube vyvolal vlnu nevôle. A v rozhovore pre HN s tým súhlasí aj predseda Predstavenstva Sitno Holding Ľudovít Černák mladší, ktorý známu budovu v centre Bratislave spoluvlastní. „Každý vám povie, že tá fasáda nevyzerá dobre, alebo že sa mu nepáči, ale nikto nepovie, ako by mala vyzerať,“ sťažuje sa Černák. Podľa neho to nevie povedať hlavná architektka, starosta, stavebný úrad ani pamiatkari. „Povedia vám, že ju máte vertikálne rozbiť. To je ako keby som vám povedal, že máte prelakovať auto.“ Zároveň však pripustil, že so samotným premaľovaním problém nemá. „Ak nám stavebný úrad s pamiatkami povie, že to chce mať takto, a budeme schopní dohodnúť sa na nejakých lehotách, ktoré neovplyvnia otvorenie hotela, sme ochotní sa rozprávať,“ pripustil podnikateľ.

Páči sa vám, ako vyzerá po rekonštrukcii?
Mne sa hotel páči. Je to trošku kontroverzné, možno je tá stavba provokatívna, ale, samozrejme, vznikla v diskusii s architektmi a nakoniec nimi bola aj predložená. Nemôžem povedať, že je to najlepšia fasáda, akú som v živote videl, ale nemôžem ani povedať, že je to najškaredšie.


Vizuál hotela, aký vidíme v súčasnosti, je už finálna podoba?
Je to finálna podoba z hľadiska ukončenia jedného stavebného cyklu. My považujeme rekonštrukciu za ukončenú. Samozrejme, sme otvorení diskusiám hlavne po medializácii a po celkovej vlne nepokoja voči fasáde. Ako korporátny občan a investor chceme v meste vyhovieť všetkým. Určite to nemusí byť konečná vizáž fasády z dlhodobého hľadiska.


Koľko stálo premaľovanie hotela a koľko by bolo treba na jej zmenu?
Existujúca fasáda, ktorá tam je teraz, stála okolo milióna eur. Môžeme sa baviť o ďalšej potrebnej sume alebo o úprave existujúcej fasády, kde by to bolo menej. Len samotné premaľovanie by však stálo takmer 200 tisíc eur. No to sú veľmi hypotetické diskusie. Fasádu môžeme prerobiť na nejakú modernú eco green friendly, živými rastlinami porastenú fasádu, alebo preskliť. My sme ochotní pozvať aj svetových architektov. Sme ochotní ísť aj do verejnej súťaže. Hotel Danube nie je len stavba, neskolaudovaním tá stavba nezmizne z nábrežia.


Krajský pamiatkový úrad vydal stanovisko, v ktorom schválil projektovú dokumentáciu na rekonštrukciu hotela. Taktiež ste

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.