Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.10.2017, 00:00

Kažimír chce novú daň pre poisťovne

Osempercentný poistný odvod by mohla nahradiť nová daň. Tá zvýši ceny poistiek

Peter Kažimír
Zdroj: Marek Kmeť

Poisťovne a ministerstvo financií sa sporia o tom, ako a z čoho sa má platiť osempercentný odvod z neživotného poistného. Ten si od nich vypýtal štát od začiatku tohto roka cez novelu zákona o poisťovníctve.

Nový poistný odvod by sa mal platiť len z nových zmlúv uzatvorených od začiatku kalendárneho roka. Lenže v poisťovníctve je bežné, že staré poistné zmluvy sa automaticky po roku predlžujú. Poisťovne preto tvrdia, že tieto prolongované zmluvy nie sú nové a nechcú z nich platiť odvod štátu. Ministerstvu financií sa to nepáči a rado by malo príjmy aj z týchto predĺžených zmlúv.

Analytici tvrdia, že štát je sklamaný z výberu odvodu, z ktorého plánoval získať 56 miliónov eur ročne. Preto chce svoje peniaze vymôcť od poisťovní v inej forme. „Záujem štátu je zdaniť všetky zmluvy vrátane starého kmeňa,“ myslí si Maroš Ovčarik, riaditeľ portálu Finančný kompas. Daň by sa podľa neho dala ľahšie uplatňovať aj na starý poistný kmeň.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.