Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.10.2017, 00:00

Na zdanenie poisťovní doplatia ich klienti

Hádky o výpočet odvodu z neživotných poistiek sa skončia zavedením dane.

Stres, biznisman
Zdroj: StockExpert

Rezort financií plánuje zmenu osempercentného poistného odvodu na daň, ktorá by sa mohla platiť z celého poistného kmeňa, teda aj zo starých zmlúv. Štát je nespokojný s tým, že poisťovne sa s ním naťahujú o techniku výpočtu tohto odvodu. Poistné domy totiž tvrdia, že predlžené či obnovené staré poistné zmluvy nie sú nové a nemusí sa z nich platiť odvod.

Ministerstvo financií pripravované zmeny zatiaľ nechce komentovať ani prezradiť, či by bola daň v rovnakej výške ako terajší odvod. „Nateraz je predčasné hovoriť o konkrétnych podrobnostiach,“ tvrdí Alexandra Gogová, hovorkyňa rezortu.

Daň by bola jasnejšia
Zmena formy odvodu na daň by podľa poisťovní existujúce nejasnosti ohľadne jeho výpočtu vyriešila. „Takáto zmena by priniesla jasno v otázke výpočtu dane, ale naplno zaťaží poistených, pretože budú musieť k poistnému zaplatiť navyše aj daň, ktorú poisťovňa odvedie do štátneho rozpočtu,“ vysvetľuje pre HN Jozefína Žáková, generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní.

Zdaniť aj staré zmluvy však poisťovne odmietajú. „Čo sa týka retroaktivity, akúkoľvek snahu o jej presadenie považujeme za neprípustnú. V prípade jej presadenia by sa poisťovne museli brániť súdnou cestou,“ tvrdí Martin Žáček, generálny riaditeľ Uniqa poisťovne.


V lete presiakli do médií informácie, že ministerstvo financií zvažuje, aby sa z poistného platila 20-percentná DPH. Tá by nahradila osobitný odvod, ktorý platia poisťovne od roku 2012, a tiež terajší osempercentný odvod. Podľa informácií HN však už tento nápad padol, pretože b

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.