06.10.2017, 00:19

Pellegriniho autodráha zatiaľ stojí v nedohľadnee

Pellegrini hovoril o potrebe vytvorenia dráhy na Slovensku do konca roku 2017, no projekt zostal stáť v štádiu vypracovania štúdie uskutočniteľnosti.

Peter Pellegrini
Zdroj: Peter Mayer

Ešte v marci podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini tvrdil, že Slovensko chce byť lídrom nielen vo výrobe automobilov, ale aj v inováciách. Narážal na fakt, že má v pláne postaviť testovaciu dráhu pre autonómne vozidlá s tým, že príprava dráhy by mala prebehnúť ešte v tomto roku, inak Slovensko predbehnú iné krajiny. Ubehlo pol roka a s projektom sa nič nedeje.


Vyčlení sa jeden jazdný pruh
Tému testovacej dráhy opäť otvoril štátny tajomník ministerstva hospodárstva Rastislav Chovanec počas stredajšieho podujatia Austrian Business Circle zameraného na investičné prostredie a podporu Slovenska. „Máme projekt, ktorý by mohol byť perspektívny, a tým je príprava testovacej dráhy pre samoriadiace autá na reálnych cestách. Tým, že v krátkej vzdialenosti máme tri štáty, teda Slovensko, Rakúsko a Česko, Slovensko sa do tejto témy už aktuálne zapája,“ vyjadril sa Chovanec s tým, že projekt by sa mal realizovať na dráhe Bratislava – Brno a neskôr by sa doň malo zapojiť aj Rakúsko.


Podľa informácií HN by sa pre autonómne vozidlá mal vyčleniť jeden jazdný pruh oddelený od ostatných, kde by sa prostredníctvom senzorov mala jazda vozidiel testovať. Komplikácie predstavuje prechod cez hranice, kde sa spájajú siete a je nutné vybudovať infraštruktúru na to, aby tadiaľ mohli vozidlá jazdiť. „Mohlo by to priniesť zaujímavých investorov a výskumné spoločnosti na Slovensko,“ ozrejmil Chovanec s tým, že bližšie informácie o priebehu projek

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.