09.10.2017, 19:00

Slovensko ani Európa nie sú pripravené na to, čo príde po vstupe Číňanov do U. S. Steel

Pozrite si rozhovor s Petrom Balážom z katedry medzinárodného obchodu Ekonomickej univerzity v Bratislave. v HNtelevízii.

Číňania sa týmto krokom bezbolestným spôsobom dostanú do Európskej únie a postupom času zbúrajú všetky ochranárske opatrenia ostatných krajín EÚ voči dovozu lacnej čínskej ocele.

Takto hodnotí kúpu U.S. Steel Košice zo strany čínskeho oceliarskeho giganta He Steel Peter Baláž z katedry medzinárodného obchodu Ekonomickej univerzity v Bratislave.

​V rozhovore v HNtelevízii dodáva, že na tieto kroky nie je Európa a ani Slovensko pripravené. Druhým levelom tejto kúpy môže byť fakt, že Číňania budú hľadať podnikateľské výsledky.

"V tomto princípe to bude veľmi komplikované, pretože pôjdu pragmaticky a sofistikovane a využiť výhody materskej firmy v Pekingu," tvrdí Baláž.

Doplnil, že U. S. Steel si bude vyžadovať veľké investície, ktoré Američania zanedbali.

„U.S.Steel minimálne investovala. Firmu čakajú veľké investície, pokiaľ má dodržiavať európske parametre. Američania neboli ochotní investovať. U.S.Steel odišiel s tým, že zarobil obrovské peniaze.

Za fantastické peniaze spoločnosť predal, s tým že je 5 až 6 rokov technologicky za tým, čo sa v Európe očakáva," hodnotí Baláž.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.