Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2017, 00:00

Boom požičiavania nepoľavuje, tvrdí NBS

Na úverovom trhu stále pribúdajú aj nesplácané spotrebné úvery.

hypotéka, úver
Zdroj: Reuters

Slováci sa stále rýchlo zadlžujú a môžu za to nielen nízke úroky, ale aj aktívne banky. Tie požičiavajú vo veľkom, pretože si potrebujú objemami vykryť nižšie príjmy z úrokov. Lenže s množstvom pôžičiek rastie aj podiel zlyhaných, najmä spotrebiteľských úverov, upozorňuje Národná banka Slovenska v najnovšej správe o stave finančného sektora za prvý polrok 2017. „Zlepšujúca sa situácia na trhu práce, pokračujúci pokles úrokov v kombinácii so silnou snahou bánk zvyšovať objem úverov sa podpísal pod dynamický rast úverov domácnostiam,“ tvrdia analytici centrálnej banky.
Rast úverov podporuje aj pokračujúci dvojciferný rast cien bytov.

Rast úverov neochabol
Banky aj nebankovky za prvý polrok požičiavali v rýchlom tempe. „V druhom štvrťroku sa dynamika úverov mierne spomalila, stále sa pohybuje na historicky vysokých hodnotách,“ píše NBS. Len úverov na bývanie bolo za prvý polrok o 13 percent viac. Spotrebiteľské úvery medziročne vzrástli o 12,8 percenta. „Banky majú najväčšiu zásluhu na tom, že sa Slováci zadlžujú extrémne rýchlo. Je to logické, keďže je to hlavný predmet ich podnikania,“ vysvetľuje Maroš Ovčarik, riaditeľ webu Finančný kompas.

Rizikové je aj to, že spotrebiteľské úvery sa poskytujú s dlhou splatnosťou. Napríklad osemročné úvery majú až 69-percentný podiel na celkovo poskytnutých produktoch. „V dlhšom horizonte je väčšie riziko vzniku neočakávaných udalostí, ktoré ovplyvňujú klientovu schopnosť úver splácať,“ vysvetľuje Peter Világi, senior analytik Fincentra.

Zlyhané úver

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.