10.10.2017, 00:00

O zlaté vajce magnátov sa bije aj Kellnerov muž

Pražská fabrika patriaca košickým podnikateľom Modřany Power, momentálne v reštrukturalizácii, má nových záujemcov.

Petr Kellner
Zdroj: PPF

Jedna miliardová energetická firma v dlhoch patriaca dvom východniarskym milionárom a dvaja vplyvní biznismeni z Česka, ktorí by ju chceli ovládnuť. Tak vyzerá boj o pražskú fabriku Modřany Power, ktorá bola kedysi zlatým vajcom investičnej skupiny CTY Group z portfólia dvojice Košičanov – Ladislava Krajňáka a Juraja Kamarása.


Problémová firma
Firma však v posledných rokoch čelila viacerých konkurzným návrhom, až sa v roku 2015 ocitla v reštrukturalizácii. A práve v nej chce prvé husle hrať český podnikateľ Martin Ulčák i niekdajšia pravá ruka najbohatšieho Čecha Petra Kellnera – Karel Pražák. Obaja sa totiž snažia cez skupovanie pohľadávok získať moc nad výrobcom potrubí pre elektrárne. Zdá sa, že Ulčákova skupina E-Invest má nad Pražákovou AB-Credit predsa len prevahu. Najnovší spor dvoch českých veľkopodnikateľov sa totiž točí okolo pohľadávky slovenskej Privatbanky ovládanej finančnou skupinou Penta. Schválený reštrukturalizačný plán Modřany Power pritom rozdelil všetky uznané pohľadávky vo výške okolo 85 miliónov eur do deviatich skupín.


Nebezpečné dlhy
V tej prvej ako zaistený veriteľ figurovala práve Privatbanka s pohľadávkou za 6,8 milióna eur. Z prevádzky generovanej hotovosti pritom fabrika začiatkom augusta uhradila finančníkom z Penty prvú splátku dlhu vyše 1,6 milióna eur. Zvyšnú časť záväzku mala Modřany Power zaplatiť z pôžičky od spoločnosti J2P slovenského podnikateľa Mariána Jančošeka.

Jančošek sa zviditeľnil pôsobením po boku oligarchu Františka Hodorovského v Slovenskej kreditnej banke, ktorá však napokon skrachovala. S vyrovnaním podlžnosti voči J2P sa pritom pôvodne počítalo ešte pred skončením reštrukturalizácie.

S postúpením prišla zmena
Po novom však zvyšok pohľadávky v nominálnej hodnote 5,2 milióna eur postúpila Privatbanka na nového majiteľa, firmu W13 spada

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.