Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2017, 15:50

Protimonopolný úrad potvrdil pokutu za kartel poskytovateľom gastrolístkov

Firmy pokutu dostali už minulý rok, po odvolaní ju teraz potvrdila Rada PMÚ.

Protimonopolný úrad potvrdil pokutu za kartel poskytovateľom gastrolístkov

Slovenský protimonopolný úrad (PMÚ) potvrdil pokutu takmer tri milióny eur, ktorú dostalo päť firiem za kartel v oblasti stravovacích a benefitných poukážok.  Informovala o tom dnes hovorkyňa úradu Adriana Oľšavská.

Rada úradu podľa nej potvrdila závery prvostupňového orgánu o tom, že podnikatelia DOXX – Stravné lístky, s.r.o., Žilina, Edenred Slovakia, s.r.o., Bratislava, LE CHEQUE DEJEUNER, s.r.o., SODEXO PASS SR, s.r.o., Bratislava a Vaša Slovensko, s.r.o., Bratislava sa dopustili dvoch protisúťažných konaní.

Potrestané firmy, ktoré vydávajú a distribuujú spomínané poukážky, podľa úradu uzatvorili kartel o rozdelení trhu a o obmedzení počtu straveniek, ktoré môžu prijať obchodné reťazce.

Pokuty v stovkách tisícov eur

Oľšavská spresnila, že rozhodnutím Rady úradu boli potvrdené pokuty pre jednotlivých podnikateľov, a to v nasledujúcich výškach: pre DOXX – Stravné lístky, s.r.o., 486.158 eur, Edenred Slovakia, s.r.o., 845.237 eur, LE CHEQUE DEJEUNER, s.r.o., 1,13 milióna eur, SODEXO PASS SR, s.r.o., 20.307 eur a pre Vaša Slovensko, s.r.o., 503.248 eur.

Zdôraznila, že rozhodnutie Rady PMÚ nadobudlo právoplatnosť 4. októbra 2017. Voči tomuto rozhodnutiu sa účastníci konania môžu domáhať preskúmania rozhodnutia súdom.

Zákaz verejnej súťaže

V súlade so zákonom o ochrane hospodárskej súťaže v znení účinnom od 18. apríla 2016 bol vo vyššie uvedenom rozhodnutí udelený podnikateľom zákaz zúčastňovať sa verejného obstarávania na obdobie troch rokov od právoplatnosti konečného rozhodnutia. 

"Keďže v tomto prípade účastníkom konania ešte plynie lehota na podanie žaloby voči rozhodnutiu úradu, nie je zrejmé, či je možné voči niektorým účastníkom konania toto rozhodnutie považovať za konečné," dodala Oľšavská.

Opozícia chcela lístky zrušiť

Stravné lístky dostávajú tí zamestnanci, ktorým ich zamestnávateľ nemôže zabezpečiť ponuku jedla na pracovisku alebo v jeho blízkosti. Časť hodnoty lístku zamestnávateľ musí preplatiť.

Slovenská opozícia sa v minulosti neúspešne pokúsila presadiť zrušenie stravných lístkov a vyplácanie spomínaného príspevku na jedlo pracovníkom zároveň so mzdou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.